Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rosyjskie kanały propagandowe wciąż nadają ze Szwecji

Transmisje rosyjskich kanałów odbywają się za pośrednictwem 155-metrowej wieży telewizyjnej Kaknästornet w Sztokholmie. Obiekt znajduje się na wyspie Djurgarden, nieopodal dzielnicy dyplomatycznej, gdzie mieści się również ambasada USA (fot. DAN)

Ze Szwecji za pośrednictwem 155-metrowej wieży telewizyjnej w Sztokholmie drogą satelitarną nadawane są rosyjskie kanały, których emisji zakazały m.in. Polska oraz kraje bałtyckie. Szwedzki regulator rynku telewizyjnego twierdzi, że nie może wstrzymać transmisji.

 "Nie jest wymagane zezwolenie na nadawanie telewizji ze Szwecji przez satelitę, wystarczy jedynie zgłoszenie" - oświadczył w komunikacie szwedzki Urząd ds. prasy, radia i telewizji (MPRT).

Czytaj też: Echo Moskwy i Dożd TV zablokowane za relacjonowanie rosyjskej inwazji na Ukrainę

W Szwecji zarejestrowane są rosyjskie kanały: RTR przeznaczony dla Litwy, Łotwy oraz Estonii, TVCi, który trafia m.in. do Polski, Niemiec oraz Austrii, a także TBN-Ukraina, dla Ukrainy oraz krajów UE.
 
Według MPRT, jeśli Komisja Rewizyjna ds. Radia i Telewizji (GRN) uzna, że emitowane audycje propagują terroryzm, przemoc lub nawołują do nienawiści, może zwrócić się do Kanclerza Sprawiedliwości (JK) o ukaranie nadawców grzywną. "Nie można jednak firmom zabronić nadawania sygnału telewizyjnego" - stwierdził MPRT.
 
Od władz Szwecji zamknięcia propagandowych kanałów od lat bezskutecznie domagają się regulatorzy rynku telewizyjnego Litwy oraz Łotwy. Skargi wysyłano także do komisji GRN, podając przykłady programów, które szerzą dezinformację.

Czytaj też: Internauci atakują Rosjan na mapach Google i Yandexa. "O Kremlu nie piszcie"

Transmisje rosyjskich kanałów odbywają się za pośrednictwem 155-metrowej wieży telewizyjnej Kaknästornet w Sztokholmie. Obiekt znajduje się na wyspie Djurgarden, nieopodal dzielnicy dyplomatycznej, gdzie mieści się również ambasada USA.

(DAN, 03.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.