Dział: PRASA

Dodano: Luty 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Służby podszyły się pod wydawcę DGP, aby infekować Pegasusem telefony polityków

Służby podszywały się pod media, aby zainfekować telefony polityków związanych z Krzysztofem Brejzą z Koalicji Obywatelskiej (fot. Piotr Molecki/East News)

Polskie służby podszywały się się pod znane marki, w tym CCC, Play czy wydawcę Infor PL, a także pod lokalny serwis z Inowrocławia. Po to, aby zdobyć dostęp do telefonów posłanki Magdaleny Łośko i prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy. "Jest to ewidentne przekroczenie wszelkich możliwych granic" – zaznacza wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Bartosz T. Wieliński. Infor bada sprawę.

Amnesty International opublikowała listę 14 wykrytych wiadomości, których użyto do infekowania Pegasusem telefonów posłanki Magdaleny Łośko i prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy – związanych z inwigilowanym Pegasusem senatorem Krzysztofem Brejzą. Służby, aby uśpić czujność, wysyłały SMS-y, które miały przypominać wiadomości od znanych marek czy nawet partii politycznych. Takich jak CCC, 5 10 15, Play, Platforma Obywatelska czy Infor, wydawca "Dziennika Gazety Prawnej". W treści jednego z SMS-ów do Ryszarda Brejzy został również wspomniany lokalny serwis "Ino" z Inowrocławia, którego polityk jest prezydentem.

"SMS from BramkaSMS: Panie Prezydencie, widział Pan komentarze na portalu “ino” na temat skoszonej łąki? Proszę wejść i poczytać. Podsyłam link do artykułu: http://tinyurl[.]com/y69p3pyk (https://newsportal24[.]online/mtM8dy6cz)" – czytamy w treści wiadomości wysłanej do Brejzy przez służby, którą opublikowała Amnesty International.

Także w imieniu wydawnictwa Infor służby wysłały - tym razem do Magdaleny Łośko - SMS-a promującego konkretny tekst: "Infor: Mobbing w miejscu pracy to pojęcie szersze niż powszechnie się wydaje. Czytaj więcej: http://bit.ly/PpF97sS"

– Zaskoczyła nas informacja, że służby podszywały się pod Infor. Sprawdziliśmy to i nic nam nie wiadomo, żeby ktoś z wydawnictwa wykorzystywał tę domenę. Nie były też realizowane tego typu wysyłki – mówi Mirosława Piotrowska, PR manager wydawnictwa Infor PL.

– W normalnym świecie to niebywały skandal, ale w świecie pisowskim to jest standard. Z pewnością zrobi to ogromne wrażenie na kolegach dziennikarzach pracujących w wolnym świecie, ale nie u nas – mówi Jacek Żakowski, publicysta "Polityki". – Kolejne skandaliczne działanie będzie utwierdzać naszych partnerów na Zachodzie, że nie mogą bagatelizować autorytarnego zagrożenia w Polsce. Efektem takiej aktywności służb będzie wzmożone zaangażowanie demokratów w wolnych krajach we wspieranie demokracji w naszym kraju.

– Wymowny jest brak reakcji władzy na publikacje. W końcu ujawniliśmy, w jaki sposób działali – mówi Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", zaangażowany w międzynarodowe śledztwo Pegasus Project, koordynowane przez redakcję "Forbidden Stories". – Jest to ewidentne przekroczenie wszelkich możliwych granic. CBA już raz udowodniło, że ma ciągotki, aby podawać się za dziennikarzy. W 2009 roku funkcjonariusze robili fałszywe legitymacje Polskiej Agencji Prasowej. W niektórych państwach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, służby mają prawny zakaz podszywania się pod dziennikarzy.

W sytuacji, kiedy CBA posługuje się marką wydawcy dziennika, medium traci wiarygodność. - Zdziwię się, jeśli firmy, które pojawiły się w wykazie Amnesty International, pozostawią to bez reakcji. Konieczne są zdecydowane protesty i kroki odwetowe. Marki mają swoją wartość, która jest mierzalna i takie uderzenie wyrządza szkodę – zaznacza Wieliński i zapowiada kolejne publikacje "Gazety Wyborczej" dotyczące Pegasusa. 

Zapytaliśmy Infor PL, czy zamierza podjąć kroki prawne w związku z podszywaniem się służb pod ich firmę, ale wydawnictwo nie odpowiedziało.

(BAE, 19.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.