Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po tekście "Tygodnika Podhalańskiego" zatrzymano kontrahenta Wojska Polskiego

Artykuł dotyczący firmy Demar ukazał się w lutym 2021 roku w "Tygodniku Podhalańskim" (fot. materiały prasowe)

Dzięki śledztwu "Tygodnika Podhalańskiego" wczoraj Żandarmeria Wojskowa zatrzymała właściciela firmy Demar. Firma miała dopuścić się produkcji wadliwego obuwia przeznaczonego dla Sił Zbrojnych RP w latach 2014-2020.

W lutym 2021 roku w "Tygodniku Podhalańskim" ukazał się tekst, w którym dziennikarze informowali, że Demar, producent butów, zrezygnował z korzystania z włókniny thinsulate, która jest wymagana w produkcji butów wojskowych. Zamiast tego producent korzystał z dużo tańszego materiału, który nie spełniał wymagań zamawiającego. Powodem miała być chęć "wykoszenia konkurencji" dzięki możliwości zaoferowania dużo tańszych butów.

Czytaj też: Jerzy Jurecki publikuje reportaż wideo znad granicy. "Wrócę tam"

"Niezbyt często sprawy kończą się tak spektakularnie"

Jerzy Jurecki, autor artykułu i wydawca "Tygodnika Podhalańskiego", przyznaje, że odczuwa satysfakcję z takiego zakończenia sprawy. - Niezbyt często sprawy, które opisujemy, kończą się tak spektakularnym rozwiązaniem. To oczywiście potwierdza, że informacje, które zdobyliśmy dzięki naszemu śledztwu, są prawdziwe - mówi.

W lutym, gdy autor artykułu rozmawiał z przedstawicielami Demaru, ci twierdzili, że w umowie nie ma zapisu, który zmuszałby firmę do korzystania z materiału thinsulate. Podkreślali też wtedy, że parametry ich materiału są równie dobre. W dokumentacji techniczno-technologicznej MON dziennikarze znaleźli jednak zapis o ociepleniu butów z zaleceniem wykorzystania włókniny thinsulate BZ. 

Dziennikarze "Tygodnika" przeprowadzili również prosty test na skrawkach thinsulate oraz materiału, z którego korzystał Demar. Thinsulate po namoczeniu okazał się znacznie lepszy.

Najtańsza oferta wygrała

Od 2014 roku Demar dostarczył wojsku 120 tys. par butów za ok. 40 mln zł brutto. Ostatni wygrany przez tę firmę przetarg odbył się 30 września 2020 roku. Firma pokonała wtedy m.in. firmę Wojas. Jednym z głównych kryteriów oceny oferty była cena, a tę Demar zaproponował najniższą. - Sądzę, że już gdy kończyłem ten tekst, żandarmeria zaczęła grzebać w sprawie - mówi Jerzy Jurecki.

Czytaj też: "Tygodnik Podhalański" jest na granicy białoruskiej. "Nie mogę spokojnie siedzieć"

"Tygodnik Podhalański" został stworzony przez Jerzego Jureckiego w 1989 roku i koncentruje się na informacjach z Podhala, Orawy, Spisza i Pienin. Wydawcą jest Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze, redaktorem naczelnym Paweł Pełka.

(KAP, 16.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.