Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 16, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jerzy Jurecki publikuje reportaż wideo znad granicy. "Wrócę tam"

Jerzy Jurecki już planuje trzeci wyjazd na Podlasie (screen:YouTube/Tygodnik Podhalański)

Po artykule z granicy polsko-białoruskiej "Przez las do piekła" Jerzy Jurecki publikuje reportaż wideo pod tym samym tytułem. - To nasza dziennikarska powinność, żeby udokumentować to, co się tam dzieje – mówi wydawca i dziennikarz "Tygodnika Podhalańskiego".

- Im bardziej zabraniają nam tam być, tym bardziej powinniśmy się tam mimo wszystko znaleźć. To nasza dziennikarska powinność, żeby udokumentować to, co się tam dzieje – mówi Jerzy Jurecki o sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej.

To dlatego pojechał z Zakopanego na drugi koniec Polski, na Podlasie. Na początku listopada w "Tygodniku Podhalańskim" opublikował tekst "Przez las do piekła". Niespełna tydzień później, 10 listopada, zamieścił na YouTube reportaż wideo pod tym samym tytułem, który wtedy nakręcił.

- Są takie dni, kiedy w ogóle nie ma tam dziennikarzy i są też tereny, na których dziennikarzy brakuje. Tak jak na północy Podlasia widać też organizacje pozarządowe, a na południu jest już z tym gorzej. Na szczęście jest w Siemiatyczach taka mała redakcja tygodnika "Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz", która zmobilizowała mieszkańców tych okolic do działania – mówi Jurecki.

Wydawca "Tygodnika Podhalańskiego" jest zdania, że są takie momenty, kiedy warto wyjść poza tematy lokalne. - Traktuję swój zawód jako misję i wiem, że jeśli gdzieś dzieje się coś ważnego, to tam jadę. To nasza dziennikarska rola i nie ma znaczenia, gdzie człowiek mieszka czy pracuje – uważa Jurecki, który nakręcił też dokumenty m.in. o śmierci lokalnych dziennikarzy w Meksyku, czy po trzęsieniu ziemi na Haiti.

Przez las do piekła

W napisach końcowych "Przez las do piekła" wymienione są trzy osoby: za reżyserię, scenariusz i zdjęcia odpowiadał Jerzy Jurecki, za redakcję - Beata Denis, a za montaż - Jarek Jastrzębski. - Zawsze jeżdżę sam, mam kamerę, znam się na tym – mówi Jurecki. Koszty takiego wyjazdu też nie są duże. - To delegacja. Jadę samochodem, śpię w możliwie tanim miejscu. Na Podlasiu nie jest bardzo drogo, zwłaszcza teraz, po sezonie, za pokój można zapłacić 30-50 zł.

To była druga wizyta Jureckiego na Podlasiu od momentu wybuchu kryzysu migracyjnego. Już planuje trzecią. - Zakopiańskim SOR-em kiedyś kierował Syryjczyk, który dziś pracuje w szpitalu na Śląsku. Chcę go zabrać ze sobą, a i jemu ten pomysł się podoba. Z jednej strony trochę popracuje tam jako lekarz, a z drugiej pomoże jako tłumacz – wyjaśnia dziennikarz.

- My, dziennikarze, też mamy dwie ręce i kiedy dostajemy pinezkę na Google Maps z lokalizacją migrantów, to pomagamy. Skoro państwo nie wypełnia tej roli, to ktoś to musi robić – mówi Jurecki i dodaje: - Są takie momenty w życiu, że trzeba się zachować jak człowiek, żebyśmy mogli sobie później spojrzeć w oczy.

(KRY, 16.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.