Temat: internet

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku 2021. Grand Press rozdane

Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku 2021. W pierwszej piątce znaleźli się: Jagoda Grondecka, Piotr Kraśko, Andrzej Stankiewicz, Szymon Jadczak i Jacek Harłukowicz. Andrzej Poczobut siedzi w więzieniu, Jagoda Grondecka łączyła się online. Za Poczobuta nagrodę odebrał Jarosław Kurski, I zastępca naczelnego "GW"

Andrzej Poczobut z "Gazety Wyborczej" otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2021. Podczas wtorkowej gali, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, poznaliśmy też laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie. Przyznano także nagrody specjalne: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Nagrodzono też autora Książki Reporterskiej Roku i wręczono nagrodę z okazji 25-lecia Grand Press.

– Aż boję się myśleć o przyszłorocznym rankingu wolności prasy, w jakim miejscu się znajdziemy, o ile miejsc spadniemy i pomiędzy jakie kraje trafimy. Są jednak nieliczne jaskółki optymizmu. Obywatele stanęli po stronie TVN 24 i jej prawa do koncesji. Dziennikarze kilkakrotnie wykazali się w tym roku solidarnością, co w środowisku dotąd się nie zdarzało i za co bardzo Państwu dziękuję. Podziękujmy też wszystkim obywatelom, którzy stanęli po stronie wolnych mediów i nadal stają – mówił Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu „Press”, rozpoczynając galę.

Dziennikarza Roku wybrali sami dziennikarze, kolegia redakcyjne: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. O zwycięstwie nie decydowało jury, lecz liczba punktów uzyskana w głosowaniu redakcji. Dziennikarz Roku to wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

– Siłą Andrzeja Poczobuta nie jest to, że on napisał jakiś ważny tekst w tym roku. O wiele ważniejsza była jego postawa, ważniejsza niż niejeden reportaż, komentarz czy publicystyka. To świadectwo, że wolność słowa nie ma ceny i nie podlega negocjacjom – mówił Jarosław Kurski, pierwszy wicenaczelny "Gazety Wyborczej", odbierając nagrodę w imieniu Andrzeja Poczobuta.

Dziennikarz Roku 2021 otrzymał statuetkę stalówki zaprojektowaną przez Annę Rzeźnik i czek wartości 40 tys. zł.

Andrzej Poczobut zdobył w głosowaniu redakcji 182 punkty. Za nim byli: Jagoda Grondecka (m.in. z "Krytyki Politycznej") z 76 punktami, Piotr Kraśko ("Fakty" TVN) z 41 punktami, Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) z 23 punktami, Szymon Jadczak (Wirtualna Polska) z 17 punktami i Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza Wrocław") z 17 punktami.

Nagroda specjalna z okazji 25-lecia Grand Press

Nagrodę specjalną otrzymał dziennikarz, który przez 25 lat był najczęściej nominowany w konkursie - Bertold Kittel z "Superwizjera" TVN 24. - Postanowiliśmy sprawdzić, kto w dziennikarstwie jest najlepszym długodystansowcem - powiedział Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu "Press".

Kittel był 20 razy nominowany do nagród Grand Press, 7 razy je otrzymywał, a raz został Dziennikarzem Roku.

Radosław Leniarski z Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego

Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego została przyznana już po raz siódmy. Ustanowił ją magazyn „Press” w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymuje ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.

W tym roku uhonorowany został Radosław Leniarski z "Gazety Wyborczej".

Za podejmowanie newralgicznych tematów i wysoką klasę, z jaką się z nimi mierzy. Autor o szerokich horyzontach, wyczyny sportowe pokazuje od każdej strony, także od tej ciemnej. Niestrudzony tropiciel niedozwolonego dopingu. Rozumie sport wyczynowy, bo sam go uprawiał - reprezentował Polskę w kajakarstwie. Jako dziennikarz był na dziesięciu igrzyskach olimpijskich, a jego tegoroczne korespondencje z Tokio daleko wykraczały poza standard w relacjach sportowych. Od 27 lat jest jednym z filarów „Gazety Wyborczej”.

- Bardzo dziękuję za uznanie, dziękuję "Wyborczej", to jest miejsce wymarzone dla osób, które chcą pisać w sposób nieskrępowany i niezależny. Oby tak zostało - powiedział Leniarski.

Laureat otrzymał statuetkę – replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup, organizowanego przez Fundację im. Bohdana Tomaszewskiego i czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest BNP Paribas Bank Polska.

Oprócz Leniarskiego do nagrody byli nominowani Jerzy Chromik, do niedawna TVP Sport i Michał Okoński, "Tygodni Powszechny", "Kopalnia".

Łukasz Wilkowicz zwycięzcą Grand Press Economy

Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych oraz wysoką jakością publikowanych materiałów. Otrzymał ją w tym roku Łukasz Wilkowicz z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Nie ma wśród polskich dziennikarzy nikogo, kto sektor bankowy rozumiałby lepiej niż on. I kto wzbudzałby większy respekt u przedstawicieli instytucji finansowych. Polityka pieniężna, bankowość, towarzystwa ubezpieczeniowe, a także sprawozdania finansowe firm nie mają przed nim tajemnic. Doskonale rozumie procesy ekonomiczne i najgłębiej schowane dane, informacje i tajemnice. Zaczynał karierę w Programie III Polskiego Radia oraz w „Gazecie Bankowej”, później pracował w „Parkiecie” i „Rzeczpospolitej”, a od 10 lat jest w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. I na szczęście dla czytelników mniej zarządza redakcją, a więcej pisze.

- Bardzo dziękuję, traktuję to jako docenienie naszej gazety i jej motta "Patrzymy obiektywnie. Piszemy odpowiedzialnie" - powiedział Wilkowicz odbierając nagrodę.

Laureat otrzymał czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest Allegro. Nominowani byli też: Krzysztof Berenda z RMF FM i Barbara Oksińska z Business Insidera

Radio 357 z Grand Press Digital

Grand Press Digital jest nagrodą dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. W tym roku otrzymało ją Radio 357.

Radio 357 – radio internetowe, które zostało liderem rynku. Za zbudowanie na zgliszczach Trójki jakościowego miejsca w świecie radia online, za udane łączenie tradycyjnych treści z nowymi technologiami i sposobami finansowania.

Po udanym debiucie zaledwie rok temu – kiedy nazywali się „prawdopodobnie najbardziej szalonym niezależnym medialnym projektem w Polsce” – dziś są profesjonalnie tworzonym medium, które proponuje nowe formaty, znakomicie wykorzystuje media społecznościowe, prowadzi regularne serwisy informacyjne. Obecnie stacja stawia na rozwój podcastów. I wciąż ulepsza technologicznie swoją aplikację. Jednak Radio 357 to nie tylko zaawansowana technologia, dwa studia, dobry sprzęt, lecz – jak mówią jego dziennikarze – „Radio to ludzie. Nie tylko załoga, ale przede wszystkim radiowa społeczność. Słuchacze i Patroni, dzięki którym to wszystko jest możliwe”. Radio 357 potwierdza, że w mediach można funkcjonować bez pieniędzy reklamodawców. Ufa takiemu modelowi już ponad 37 tysięcy patronów.

- My przede wszystkim dziękujemy sobie nawzajem. Przez rok udało nam się stworzyć miejsce pracy dla wszystkich nas - powiedziała Katarzyna Pruchnicka podczas odbierania nagrody. I dodała: - My istniejemy dzięki naszym słuchaczom i to jest coś nieprawdopodobnego. 

Laureat otrzymał czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest firma Meta. Nominowani byli też: Grupa Granica i Voice House.

"Aborcja jest" Książką Reporterską Roku

Laureatem drugiej edycji konkursu Książka Reporterska Roku została Katarzyna Wężyk za "Aborcja jest", Wydawnictwo Agora. Książka Wężyk otrzymała też Nagrodę Czytelników i 5 tys. zł.

- Materiał dowodowy jest w tej książce wstrząsający. Mamy wreszcie książkę, która odczarowuje temat - napisała w laudacji Beata Stasińska. - Żyjemy, w kraju, w którym płody i zarodki są więcej warte od kobiet - powiedział Wężyk.

W jury konkursu zasiadali: Marcin Kowalczyk, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka, Weronika Mirowska i Beata Stasińska. Autorka zwycięskiej publikacji otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press, a Partnerem Nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Sopot. Partnerem Nagrody Czytelników jest Nexto.

Harłukowicz, Śmigulec i Gutowski wśród nagrodzonych

Podczas gali finałowej 25. edycji konkursu Grand Press poznaliśmy też zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. W tym roku padł kolejny rekord zgłoszeń, było ich prawie tysiąc. Zwycięzcy w kategoriach otrzymają czeki o równowartości 5 tys. złotych.

Nagrodzeni Grand Press 2021 w poszczególnych kategoriach:

NEWS: Cykl „Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki” – Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza Wrocław”).

- Chciałem zadedykować tę nagrodę pamięci Wojtka Szymańskiego, który niestety 1,5 roku temu po ciężkiej chorobie zmarł - powiedział Harłukowicz odbierając nagrodę.

DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Cykl „Afera Daniela Obajtka” – Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz („Gazeta Wyborcza Kraków”).

- Dziękuję Pawłowi za to, że zachciało mi się znowu walczyć. Nam zapału nie zabrakło i nie zabraknie. Ta bitwa się jeszcze nie skończyła - powiedział Jarosław Sidorowicz. 

- Dziękuję Jarosławowi Kaczyńskiemu, bo bez niego by nas tu nie było. On wymyślił Obajtka - stwierdził z kolei Paweł Figurski.

PUBLICYSTYKA: „Samotność: Całun w spirytusie” – Katarzyna Boni (Dwutygodnik).

- Ten tekst napisałam z wielkiej bezradności, z rozpaczy, lęku, o siebie, o bliskich, ukochanych i ze współczucia wobec tych, których bliscy umarli w czasie ostatniego 1,5 roku - powiedziała Boni. 

REPORTAŻ PRASOWY/ INTERNETOWY: „Władcy ciał i umysłów” – Anna Śmigulec (Wirtualna Polska).

- Najważniejsze, że dzieci, o których pisałam nie są już zagrożone - powiedziała Śmigulec. - Jestem bardzo szczęśliwa, że się udało - dodała.

REPORTAŻ AUDIO: Cykl „Gdzie jest Joanna Segelström?” – Agnieszka Szwajgier (Radio 357).

- To jest opowieść o tym, jak chciwość sprawia, ze tracimy ostrość widzenia - mówiła Szwajgier. I dodała: - Możemy spodziewać się kontynuacji tego cyklu.

REPORTAŻ TV/ WIDEO: „Don Stanislao” – Marcin Gutowski („Czarno na białym” TVN 24).

- Bardzo dziękuję redakcji "Czarno na białym", że ten materiał mógł powstać - powiedział Gutowski. I dodał: - Pracujemy nie szukając sensacji. Wykonujemy jeszcze cięższą pracę próbując krok po kroku odskrobać mechanizmy, które rządzą systemem może najpotężniejszej instytucji, z jaką mamy do czynienia od stuleci nie tylko w tym kraju. Nagrodę dedykuję wszystkim skrzywdzonym w kościele katolickim.

WYWIAD 2020: „Nie chcę robić kłopotu” – Violetta Krasnowska („Polityka”).

- Wielkie podziękowania dla pani prof. Ewy Łętowskiej za to, że chciała porozmawiać o swoich prywatnych sprawach, o podejściu do śmierci - stwierdziła Krasnowska.

WYWIAD 2021: Cykl „Rzeczpospolita Kościelna” – Magdalena Rigamonti (Tok FM).

- To jest cykl dziesięciu rozmów o Kościele. To nie są rozmowy spisane, a podcasty - tłumaczyła Rigamonti. I dodała: - Będę nadal badać sprawy Kościoła, bo przede mną mam nadzieję kolejne rozmowy w cyklu "Rzeczpospolita Kościelna". 

DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE: „Zarobić na chorych na raka” – Michał Fuja („Superwizjer” TVN).

- To jest reportaż o człowieku, który twierdzi, że leczy nieuleczalnie chorych ludzi. Większość moich bohaterów już nie żyje. Im dedykuję tę nagrodę - powiedział.

Nagrody Grand Press przyznane po raz 25

Nagrody Grand Press przyznało jury, w którym w tym roku zasiadali: Jacek Amsterdamski (Wirtualna Polska), Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska”), Anna Augustyn (TOK FM), Mariusz Janicki („Polityka”), Barbara Kasprzycka („Dziennik Gazeta Prawna”), Dominika Kozłowska („Znak”), Paweł Ławiński (Onet), Edward Miszczak (TVN), Piotr Pacewicz (OKO.press), Andrzej Skworz (przewodniczący jury, „Press”), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak („Gazeta Wyborcza”), Marek Twaróg („Press”), Agnieszka Wiśniewska (KrytykaPolityczna.pl).

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizatorami 25. edycji konkursu są tradycyjnie magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press. Jak co roku jury przyznaje nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie, a kolegia redakcyjne wybierają Dziennikarza Roku 2021.

Konkurs składa się z dwóch zasadniczych części: rywalizacji w kategoriach tematycznych Grand Press oraz konkursu na Dziennikarza Roku.

***

Mecenas konkursu: Kulczyk Investments
Partnerzy konkursu: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Grupa Lux Med, Jeronimo Martins Polska, Grupa Żywiec, UPC Polska, Agencja MSL z Grupy Publicis
Partner nagrody Grand Press Economy: Allegro
Partner nagrody Grand Press Digital: Meta
Partner Nagrody im. Bohdan Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner Nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner Nagrody Czytelników: Nexto
Partnerzy gali: British American Tobacco, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Piloci Studio, Studio Cocosound, producent napoju Coca-Cola, Aco Solutions, Royal Catering.

Kup magazyn "Press"

O zwycięzcach Grand Press 2021 przeczytasz więcej w najnowszym numerze magazynu "Press". Do tego, jak co dwa miesiące, zestaw tekstów o mediach, marketingu, reklamie, PR. Zamów go już teraz, czytaj w styczniu. 

(MNIE, 07.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.