Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kanada zobowiąże Meta i Google do płacenia wydawcom

Kanada skorzysta z wzorów australijskich i wprowadzi obowiązek płacenia za treści zarówno dla wielkich, jak i nieco mniejszych koncernów (fot. Pixabay.com)

Kanada w ciągu dwóch miesięcy zamierza opracować przepisy, zgodnie z którymi wielkie koncerny technologiczne, takie jak Google czy Meta zaczną płacić tamtejszym wydawcom za treści. W regulacjach władze mają wykorzystać wzorce z Australii. Wydawcy liczą na kwotę do 150 mln dol. kanadyjskich rocznie.

Premier Kanady Justin Trudeau obiecał wprowadzić regulacje latem lub wczesną jesienią przyszłego roku. Rząd kanadyjski – podobnie jak Australia – przyzna wydawcom zbiorowe uprawnienia negocjacyjne. Jednocześnie nowe prawo obejmie cyfrowe platformy obowiązkowym arbitrażem, jeśli nie będą w stanie uzgodnić umów z wydawcami.

Kanadyjscy wydawcy oczekują, że giganci technologiczni zostaną przekonani do płacenia im równowartości 30 proc. rocznych kosztów utrzymania newsroomów.

(MAC, 07.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.