Temat: wspomnienie

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 16, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze o Kamilu Durczoku. "Był w dziennikarstwie jak Ikar"

Kamil Durczok zmarł w wieku 53 lat (screen: YouTube/tvnpl)

Kamila Durczoka, który zmarł we wtorek nad ranem w Katowicach, wspomina wielu dziennikarzy oraz przyjaciół - głównie ze Śląska. - Nie zamierzam się z nikim konfrontować i wykłócać, czy Kamil był fajny, czy niefajny - mówi Marek Czyż. - Był w dziennikarstwie trochę jak Ikar - komentuje z kolei Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

Krystyna Doktorowicz, profesorka, medioznawczyni i bliska przyjaciółka zmarłego, wspomina, że pół roku temu Durczok powiedział jej, że ze względu na swoje choroby będzie żył jeszcze góra 15 lat. - Niestety, odszedł wcześniej. A jeszcze wcześniej straciliśmy go jako dziennikarza - mówi. -  Bardzo odczuwał, że pominięto go we wspomnieniach z okazji jubileuszów TVN. Chciał jakoś odreagowywać takie rzeczy i pokazać, że jeszcze potrafi. Dlatego ciągle działał.

Nie zamierzam się z nikim wykłócać

Dziennikarz Marek Czyż, który Durczoka znał od 32 lat, podkreślił, że zmarły dziennikarz był po pierwsze jego przyjacielem. - Zamierzam się trzymać z daleka od tych wszystkich dziennikarsko-publicystycznych opisów, które oceniają go jako twórcę, autora, dziennikarza, publicystę - mówi Czyż.  - Tu jest strasznie dużo nieścisłości, niejasności i pól do konfrontacji, nie zamierzam się z nikim konfrontować i wykłócać, że to czy Kamil był fajny, czy niefajny - wyjaśnia.

- To był mój przyjaciel od 32 lat, a to jest ważne słowo, bo ludzie je lekceważą często. A przyjaciel to jest ktoś, kto jest zdolny do poświęceń dla nas, a on był dla mnie. Ja go tak zapamiętam, jako przyjaciela - mówi Czyż. 

– To była 30-letnia przyjaźń. Nie mogę w to uwierzyć. Był bardzo wrażliwym, dobrym człowiekiem, wspaniałym ojcem – wspomina Witold Pustułka, śląski dziennikarz, prywatnie przyjaciel Kamila Durczoka. – Ogólnopolska gwiazda, która w którymś momencie się pogubiła, ale niekoniecznie z powodów własnych. Warszawa zawsze była dla niego obca, on był z krwi i kości Ślązakiem.

Grecka tragedia

Pustułka potwierdza słowa prof. Doktorowicz: – Ostatnio nieprawdopodobnie przeżył, że wycięli go ze wszystkich migawek podczas 20-lecia TVN-u. Bardzo mu to leżało na sercu. 

– Ostatnio byliśmy w kontakcie telefonicznym. Rozmawiałem z nim tydzień temu, czuł się dobrze, nie narzekał. Widzieliśmy się miesiąc temu na marszu w Katowicach – mówi Pustułka. 

Krystyna Doktorowicz podkreśla, że Durczok był wybitnym dziennikarzem z ogromnym talentem, ale jego los to historia jak z greckiej tragedii. -  Kiedyś powiedziałam mu nawet, że jego życie jest świetnym materiałem na film. Zgodził się ze mną. Nie sądziłam jednak, że będzie on miał takie szybkie zakończenie - mówi. Podkreśla, ze zbliżyła się z dziennikarzem w ostatnich latach. - Zawsze chciałam go wspierać, ale zawsze też miałam z nim wiele trudnych rozmów.

- Kamil, mimo wszystkich tych błędów, które popełnił, miał niesłychany urok osobisty, niesamowite umiejętności analityczne i prowadzenia rozmowy dziennikarskiej - wspomina Doktorowicz. - Kamil miał jeszcze wiele planów, na pewno starałby się jeszcze wiele zrobić, choćby z wykorzystaniem nowych mediów.

- Był w dziennikarstwie trochę jak Ikar. Za wysoko podleciał, a później równie gwałtownie spadał - konkluduje Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

***

Kamil Durczok zmarł we wtorek, 16 listopada, w szpitalu w Katowicach. Pierwszy informację podał serwis Press.pl. Klinika wydała później oświadczenie: "Pacjent został przyjęty wczoraj o godzinie 13:45 na Izbę Przyjęć, przekazany na oddział Chorób Wewnętrznych, Autoimmunologicznych i Metabolicznych, a następnie przekazany na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Stan pacjenta określano jako bardzo ciężki. Pacjent zmarł o godzinie 4:23 (16.11 br.) w wyniku zaostrzenia przewlekłej choroby i zatrzymania krążenia. Łączymy się myślami z rodziną w tym trudnym czasie oraz składamy najszczersze wyrazy współczucia".

(CP, 16.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.