Dział: PRASA

Dodano: Listopad 10, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fundacja "GW" otrzymała kilkanaście zgłoszeń do Programu Dziennikarstwa Śledczego

Informacja na temat zdobywców grantu będzie publikowana na początku grudnia (fot. materiały prasowe)

Do Programu Dziennikarstwa Śledczego Fundacji Gazety Wyborczej zostało zgłoszonych kilkanaście prac. Na początku grudnia komisja wyłoni zwycięskie projekty. Fundacja zapowiada drugą edycję grantu na wiosnę.

Komisja Programu Dziennikarstwa Śledczego Fundacji Gazety Wyborczej wybrała 11 prac do oceny merytorycznej. Na początku grudnia zostaną ogłoszeni zdobywcy grantu, a ich liczba zależy od decyzji jury. Maksymalna liczba grantów zależy od wnioskowanych kwot - im mniejsze kwoty, tym więcej dofinansowań może się zmieścić w alokowanym na pierwszą edycję budżecie. Najważniejszym kryterium wyboru dofinansowanych projektów ma być ich jakość oraz wartość dziennikarska i społeczna.

– Komisja postanowiła, że nie będzie ujawniać nazwisk dziennikarzy, którzy otrzymują grant, aby nie palić im tematów i nie prowokować niepotrzebnego zainteresowania ich osobami i działaniami śledczymi, które zazwyczaj muszą być prowadzone z zachowaniem tajemnicy i dużej ostrożności. Po ich publikacji dofinansowane projekty zostaną ujawnione opinii publicznej – mówi Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej. – Nadesłane zgłoszenia są bardzo ciekawe, wiele z nich to tematy lokalne. 

W związku z tym, że dziennikarze ubiegali się o niższe granty niż zakładano (średnio 10-15 tys. zł), Fundacja postanowiła uruchomić drugą edycję wczesną wiosną. Fundacja przymierza się, aby w nowej odsłonie podzielić program na małe (do 10 tys. zł) i duże granty (do 80 tys. zł).

Program Dziennikarstwa Śledczego Fundacji Gazety Wyborczej wspiera doświadczonych dziennikarzy i dziennikarki, freelancerów oraz redakcje z całej Polski. Dziennikarze, którzy otrzymają granty, będą mieli zapewnioną pomoc prawną na wypadek pozwów i SLAPP-ów związanych z egzekwowaniem przepisów prawa prasowego, wolności słowa i wypowiedzi prasowej. W wyjątkowych okolicznościach wsparcie ma być dostępne również dla dziennikarzy, którzy nie uczestniczą w Programie Dziennikarstwa Śledczego.

(BAE, 10.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.