Dział: PRASA

Dodano: Listopad 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Chińska dziennikarka prowadzi głodówkę w więzieniu, jest bliska śmierci

Zhang Zhan relacje z Wuhanu nadawała za pomocą smartfona (screen: YouTube/South China Morning Post)

Dziennikarka osadzona w więzieniu za relacje z początkowego etapu rozwoju epidemii w Wuhanie jest bliska śmierci po rozpoczęciu strajku głodowego. Organizacje praw człowieka zwróciły się do chińskich władz o jej uwolnienie.

38-letnia Zhang Zhan pojechała do Wuhanu w lutym 2020 roku, aby zrelacjonować chaos w centrum pandemii, kwestionując sposób, w jaki chińskie władze radziły sobie z problemem. W maju została zatrzymana i po siedmiu miesiącach skazana na cztery lata więzienia za "wywoływanie kłótni i prowokowanie kłopotów". 

„Zhang ma 177 cm wzrostu, teraz waży mniej niż 40 kg. Może nie przeżyć nadchodzącej mroźnej zimy” – napisał 30 października br. Zhang Ju, brat dziennikarki. Jak podawała AFP, dziennikarka była karmiona przez rurki wstawiane do nosa, ponieważ odmawia przyjmowania pokarmu. Amnesty International wezwała chiński rząd do jej „natychmiastowego uwolnienia, aby mogła zakończyć strajk głodowy i otrzymać odpowiednią opiekę medyczną, której rozpaczliwie potrzebuje”.

Bez odpowiedzi

Według francuskiej agencji informacyjnej rodzina poprosiła o spotkanie z Zhang Zhan w szanghajskim więzieniu dla kobiet ponad trzy tygodnie temu, ale nie było odpowiedzi.

Szef Biura Azji Wschodniej organizacji Reporterzy bez Granic, Cedric Alviani powiedział, że „społeczność międzynarodowa musi wywierać presję na chiński reżim i zapewnić natychmiastowe uwolnienie Zhang Zhan, zanim będzie za późno". Jak stwierdził, wypełniała tylko swój obowiązek reporterski i nigdy nie powinna była zostać zatrzymana, nie mówiąc już o karze czterech lat więzienia.

Zhang Zhan oraz inni dziennikarze obywatelscy – Chen Qiushi, Fang Bin i Li Zehua – zostali zatrzymani po reportażach z Wuhanu.

(MAC, 08.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.