Dział: PRASA

Dodano: Październik 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokurator ściga reporterkę "Dużego Formatu", bo ta nie chce ujawnić tajemnicy dziennikarskiej

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku niemal dwa lata ściga Katarzynę Włodkowską za jej reportaż o zamachu na Pawła Adamowicza (fot. Rave Caven - Adrian Kulesza)

Prokuratura w Gdańsku przesłuchuje właśnie Katarzynę Włodkowską, reporterkę "Dużego Formatu", bo odmówiła ujawnienia personaliów informatora. Dziennikarka i tym razem nie zamierza się ugiąć. Za nieujawnienie tych informacji grozi grzywna i/lub areszt do 30 dni.

"Fundamentem tego zawodu jest lojalność. Jeżeli informator prosi o zachowanie jego danych w tajemnicy, mam obowiązek go chronić. Gdybym się teraz ugięła, uderzyłoby to we wszystkich dziennikarzy" – powiedziała "Wyborczej" Katarzyna Włodkowska. 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku niemal dwa lata ściga reporterkę "Dużego Formatu" "Gazety Wyborczej" za jej reportaż opublikowany 13 stycznia 2020 r., w rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tekście "Posiedzę dwa lata i wyjdę" przywołane zostały wypowiedzi informatora, z których wynika, że zabójstwo mogło być zaplanowane, a morderca był świadomy tego, co robi. 

Włodkowska opublikowała także fragment listu, który Stefan W. wysłał z więzienia do jednego z braci: "Myślałem, że będę miał dożywocie, ale trzech biegłych psychiatrów uznało, że byłem niepoczytalny, to oznacza, że niedługo pojadę do szpitala, prawdopodobnie w Starogardzie Gdańskim, a tam co sześć miesięcy można wyjść. Posiedzę pewnie ze dwa lata i wyjdę". 

Ustalenia reporterki okazały się więc sprzeczne z wersją biegłych powołanych przez prokuraturę, którzy wskazali, że Stefan W. był niepoczytalny, a to oznacza brak winy i sądowego procesu.

Prokuratura chciała, aby reporterka ujawniła nazwisko informatora, ale ten prosił o anonimowość z obawy o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Wskazywał też, że nie ma zaufania do prokuratury. Włodkowska powołała się na tajemnicę dziennikarską i informacji nie ujawniła.

Prokuratorka prowadząca sprawę zabójstwa Adamowicza, wobec odmowy podania personaliów, nałożyła na dziennikarkę grzywnę w wysokości 500 zł, a potem wystąpiła do sądu o zwolnienie Włodkowskiej z obowiązku zachowania tajemnicy.

W styczniu tego roku gdański sąd okręgowy przychylił się do wniosku prokuratury, a apelacyjny, po zażaleniu Włodkowskiej, uchylił tę decyzję. W końcu 15 października Sąd Apelacyjny w Gdańsku prawomocnie zdjął z Włodkowskiej tajemnicę dziennikarską, uzasadniając, że wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.

(BAE, 29.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.