Dział: INTERNET

Dodano: Październik 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: prezydent Ciechanowa mógł zablokować na Facebooku dziennikarza

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (na zdjęciu) zablokował dziennikarza Norberta Orłowskiego na Facebooku (screen Youtube.com/Creativemind - Dom Produkcyjny)

Sąd Okręgowy w Płocku oddalił powództwo Norberta Orłowskiego, dziennikarza, który został zablokowany na facebookowej stronie prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego. Wyrok jest nieprawomocny.

Chodzi o sprawę Norberta Orłowskiego, redaktora naczelnego serwisu 06400.pl, platformy blogowej zajmującej się sprawami Ciechanowa. W 2016 roku został zablokowany na oficjalnym fanpage’u prezydenta Ciechanowa na Facebooku. Zdaniem dziennikarza blokada godzi w swobodę wypowiedzi, prawo do informacji publicznej, prawo do równego traktowania i wolność wykonywania zawodu dziennikarza.

W związku z tym w czerwcu skierował do sądu powództwo, w którym wskazał, że blokowanie go na facebookowym fanpage’u prezydenta narusza jego dobra osobiste.

Sąd w tej sprawie oddalił powództwo ciechanowskiego dziennikarza. Jak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku, w konkretnych okolicznościach tej sprawy zablokowanie nie stanowiło bezprawnego naruszenia dóbr osobistych, na które powoływał się dziennikarz. W ocenie sądu prezydent prowadzi samodzielnie profil na Facebooku i - mimo charakteru i treści publikowanych wpisów - nie istnieje tam silny związek pomiędzy profilem prezydenta a urzędem, który sprawuje.

"Żałujemy, że sąd nie dostrzegł oficjalnego, publicznego charakteru strony prowadzonej przez prezydenta Ciechanowa. W naszej opinii kluczowe dla oceny statusu takich stron są treści tam publikowane. Jeżeli dana strona przedstawiciela władzy publicznej służy przede wszystkim informowaniu o sprawach publicznych, to jest to ważny argument przemawiający za uznaniem jej za stronę oficjalną" – komentuje sprawę Konrad Siemaszko, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC) i dodaje: "Przedstawiciele władzy nie mają obowiązku wybierać takiego środka komunikacji ze społeczeństwem, ale jeżeli już decydują się prowadzić tego rodzaju strony w mediach społecznościowych, to uważamy, że nieuzasadnione pozbawienie możliwości zabierania głosu i arbitralne zablokowanie dostępu niektórym użytkownikom do publikowanych treści budzą poważne wątpliwości z perspektywy swobody wypowiedzi".

W HFPC sprawa Norberta Orłowskiego prowadzona jest w ramach pomocy prawnej dla dziennikarzy i dziennikarek wspieranej przez Media Defence. Sprawę pilotowała również Sieć Obywatelska Watchdog Polska, a pro bono prowadzą ją mec. Artur Sidor oraz mec. Aneta Nowosad przy wsparciu mec. Piotra Girdwoynia z Kancelarii Pietrzak, Sidor & Wspólnicy.

(BAE, 28.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.