Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 08, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lokalny reporter pozwał prezydenta Ciechanowa

Facebookowy profil prezydenta Ciechanowa obserwuje ponad 16 tys. użytkowników (screen: facebook.com/KKosinski)

Dziennikarz Norbert Orłowski skierował do sądu powództwo, w którym wskazał, że blokowanie go na facebookowym fanpage’u prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego narusza jego dobra osobiste.

Norbert Orłowski jest redaktorem naczelnym serwisu 06400.pl, platformy blogowej zajmującej się sprawami Ciechanowa. Jak pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w 2016 roku został mu zablokowany dostęp do oficjalnego fanpage’a prezydenta Ciechanowa na Facebooku. Orłowski nie może komentować i reagować na wpisy zamieszczane na stronie, nie otrzymuje też powiadomień o nowych postach.

29 maja Orłowski skierował do Sądu Okręgowego w Płocku powództwo. Zdaniem dziennikarza blokada godzi w swobodę wypowiedzi, wolności prawa dostępu do informacji publicznej, prawa do równego traktowania i wolności wykonywania zawodu dziennikarza.

"Dostęp do fanpage’a Prezydenta jest szczególnie ważny w kontekście działalności dziennikarskiej, umożliwia bowiem szybki dostęp do treści o charakterze publicznym, zadawanie pytań przedstawicielowi władzy i udział w otwartej dyskusji pod jego wpisami. W związku ze swą rosnącą popularnością, media społecznościowe stały się ważnym miejscem wymiany poglądów i debaty publicznej (...). Nieuzasadnione pozbawienie możliwości zabierania głosu przez niektórych użytkowników (zablokowanie) budzi wątpliwości z perspektywy swobody wypowiedzi" - uważa HFPC.

Na prośbę organizacji sprawę pro bono prowadzi kancelaria Pietrzak, Sidor i Wspólnicy oraz mec. Aneta Nowosad. Sprawa objęta jest programem pomocy dziennikarzom i blogerom wspieranym przez Media Legal Defence Initiative.

Galeria: 40 lat CNN

(JSX, 08.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.