Dział: PRASA

Dodano: Październik 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Wyborcza" publikuje "Deklarację klimatyczną"

Podpisanie deklaracji odbyło się na koniec "Tygodnia z klimatem" (fot. Pixabay.com)

W opublikowanej "Deklaracji klimatycznej" "Gazeta Wyborcza" zapowiada rozwijanie działu Klimat i Środowisko i więcej treści o ekologii i działaniach niwelujących zmiany klimatu.

20 października br. "Gazeta Wyborcza" zapoczątkowała "Tydzień z klimatem", którego zwieńczeniem jest opublikowana dzisiaj w drukowanym wydaniu gazety oraz w serwisie Wyborcza.pl treść deklaracji klimatycznej.

"Od pierwszych wydań opisywaliśmy ochronę środowiska – temat ważny dla demokratycznego społeczeństwa, lekceważony przez władze PRL" - napisano.

W deklaracji możemy przeczytać, iż redaktorki i redaktorzy związani z "Gazetą Wyborczą" będą wspierali m.in. postulat Koalicji Klimatycznej (który zakłada, że Polska powinna odejść od spalania węgla do 2030 roku); dziennikarze będą regularnie opisywać działania, które musi podjąć rząd, aby ten cel zrealizować oraz planują rozliczanie polityków z ich obietnic i wypowiedzi na temat zmian klimatu. Rozwijany również będzie uruchomiony w lutym dział Klimat i Środowisko mówiący o zmianach klimatycznych na świecie. Zapowiedziano tworzenie większej ilości treści, które poruszą tematykę ekologii i klimatu. Zespół planuje wpieranie organizacji pozarządowych, które tworzą projekty na rzecz ochrony środowiska. Jednym z przykładów takich działań specjalna oferta prenumeraty cyfrowej „Gazety Wyborczej", z której cały przychód otrzymuje Fundacja Dzika Polska na realizację akcji „Pogotowie dla drzew". Do dziś zebrano już ponad 70 tys. zł.

Gazeta zapowiada również rozwijanie partnerstw z zagranicznymi ekspertami i dziennikami w ramach sojuszu LENA (Leading European Network Alliance). Oznacza to, że na łamach gazety i w serwisie internetowym będą pojawiały się tłumaczone teksty dotyczące ochrony klimatu i środowiska.

"Od początku istnienia "Gazeta Wyborcza" opisuje sprawy kluczowe dla ochrony klimatu i ochrony środowiska. Deklarujemy, że zaangażujemy się w to jeszcze bardziej" - napisano.

Zespół "Wyborczej" zapowiedział również stworzenie projektu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży i wspieranie firm planujących transformację w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, weryfikując przekazywane przez nie informacje. Redakcja przedstawi pełny raport swoich działaniach w październiku 2022, jak i przedstawi plany na 2023 rok.

Pełna treść deklaracji znajduje się TUTAJ.

(KAP, 27.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.