Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sprzeciw dziennikarzy wobec zakazu pracy w strefie stanu wyjątkowego

Stan wyjątkowy obowiązuje w pasie granicznym z Białorusią (fot. Jakub Kamiński/East News)

Już w sumie 26 redakcji i organizacji (w nocy dołączyła jedna) poparło deklarację w sprawie obecności dziennikarzy na terenie objętym stanem wyjątkowym. Dziś mogą dołączać kolejne.

Treść deklaracji ma zostać ogłoszona dzisiaj o godz. 11 pod Sejmem. "25 redakcji niezależnych mediów podpisało deklarację w związku z wydanym przez rząd zakazem obecności dziennikarzy w strefie granicznej objętej stanem wyjątkowym" - napisał wczoraj na Twitterze Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej". W nocy do tej listy dołączyła kolejna redakcja.

Stan wyjątkowy obowiązuje w pasie granicznym z Białorusią. Wprowadził go prezydent Andrzej Duda na wniosek rządu z powodu "szczególnego zagrożenia bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanego z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi".

Na terenie objętym stanem wyjątkowym nie mogą pracować dziennikarze. Wprowadzony zakaz złamali reporter i operator Onetu, którzy usłyszeli za to policyjne zarzuty. Tymi zarzutami i samym zakazem były zaniepokojone m.in. organizacja Reporterzy bez Granic, Press Club Polska i Rzecznik Praw Obywatelskich. Ponadto na platformie Rady Europy monitorującej zagrożenia dla wolności słowa opublikowano alert w sprawie zarzutów dla pracowników Onetu.

Wątpliwości w sprawie stanu wyjątkowego mają także prawnicy. Wiktor Wesołowski, adwokat i partner z kancelarii LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy uważa, że w przypadku dziennikarzy Onetu można mówić o czynnościach dokonywanych przez nich w ramach wykonywania ich zawodu i realizowanych w ważnym interesie społecznym. Z kolei dr Piotr Pałka, radca prawny i wspólnik w Derc Pałka Kancelaria Radców Prawnych, podkreśla, że rodzaje ograniczeń powinny odpowiadać intensywności zagrożeń stanowiących przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego.

(MNIE, 14.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.