Temat: na weekend

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Postępowanie ws. koncesji TVN 24 trwa rekordowo długo

Koncesja TVN 24 obowiązuje do 26 września 2021 roku (fot. Pawel Wodzynski/East News)

TVN 24 na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji czeka już ponad 17 miesięcy. Jest to rekordowo długie postępowanie rekoncesyjne prowadzone przez KRRiT. 

Koncesja TVN 24 obowiązuje do 26 września 2021 roku. TVN wniosek o jej przedłużenie złożył w KRRiT na początku lutego 2020 roku. W lutym 2021 roku jako pierwsi napisaliśmy w "Pressie", że Rada przez rok nie podjęła decyzji w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami nadawca musi wystąpić o przedłużenie koncesji najpóźniej rok przed jej wygaśnięciem. - To znaczy, że ustawodawca uważał, że rok wystarczy na rozpatrzenie wniosku i wydanie koncesji - mówi Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były przewodniczący KRRiT.

Jeszcze jest czas

Jan Dworak, przewodniczący KRRiT w latach 2010-2016, nie pamięta tak długiego postępowania o przedłużenie koncesji dla kanału satelitarnego za swojej kadencji. - To jest prosty proces, powinien zamykać się - i w praktyce się zamykał - w ciągu kilku tygodni - wyjaśnia Dworak.

- Relacje pomiędzy Krajową Radą a nadawcami często były trudne. Nadawcy podkreślali, że KRRiT nie ułatwia im pracy. Tu mamy jednak do czynienia z sytuacją zupełnie zdumiewającą - komentuje Juliusz Braun.

W przypadku koncesji TVN 24 od złożenia wniosku upłynęło już ponad 17 miesięcy. - Nie mija 17 miesięcy - protestuje Teresa Bochwic, wiceprzewodnicząca KRRiT. - My nie musimy zajmować się wnioskiem w dniu, w którym go otrzymaliśmy, tylko na rok przed upływem koncesji - mówi "Pressowi" Bochwic.

- Nie jest istotne, jak wcześnie przed terminem obowiązywania aktualnej koncesji nadawca złoży wniosek - przekonuje również członek KRRiT Janusz Kawecki, pytany przez "Press". Kawecki informuje, że Rada pierwszy raz zebrane materiały dotyczące koncesjonariusza rozpatrywała na posiedzeniu 8 października 2020 roku i następnie 22 października 2020 roku. - Wobec wtedy zgłoszonych uwag konieczne okazało się pozyskanie dodatkowych informacji, w tym również od właściciela koncesji - dodaje Kawecki.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w kwietniu 2021 roku w rozmowie z Magdaleną Rigamonti w "Dzienniku Gazecie Prawnej" - pytany o koncesję TVN 24 - przekonywał: "Trwa standardowa procedura. Nie wypowiadamy się w jej tracie". Z kolei w lipcu na pytanie Justyny Dobrosz-Oracz z "Gazety Wyborczej" szef Rady stwierdził: "Rozpatrujemy cały szereg analiz prawnych, prowadzimy dialog z nadawcą".

Pat w KRRiT

Janusz Kawecki chciał wprowadzenia głosowania ws. koncesji TVN 24 do porządku obrad w trakcie wtorkowego posiedzenia - nie doszło jednak do tego. Podczas czwartkowego posiedzenia Krajowej Rady odbyły się dwa głosowania - jedno za przedłużeniem koncesji, drugie przeciw. Żadne nie przyniosło rozstrzygnięcia. Z naszych informacji wynika, że na razie większość członków Rady jest przeciwko przedłużeniu koncesji. Za miał być dotychczas tylko przewodniczący Kołodziejski.

Jak teraz zagłosują członkowie KRRiT? - To na razie jest tajemnica - odpowiada Teresa Bochwic. - Moja ocena całości jest wypracowana - stwierdza z kolei Janusz Kawecki i dodaje, że "nie ma potrzeby uzewnętrzniać" jej jeszcze przed posiedzeniem.

Nawet jeśli KRRiT nie przedłużyłaby koncesji TVN 24, nadawca kanału może wystąpić o licencję na nadawanie w każdym państwie Unii Europejskiej. "Czujemy się odpowiedzialni za naszych pracowników, partnerów biznesowych i naszych widzów - dlatego też analizujemy możliwe scenariusze" - odpowiada biuro prasowe TVN Grupa Discovery na pytanie "Pressu", czy nadawca zwrócił się o koncesję do regulatora w innym kraju UE. "Jesteśmy jednak przekonani, że KRRiT niezwłocznie podejmie jedyną możliwą prawnie decyzje i zdecyduje o przyznaniu nowej koncesji dla TVN 24" - dodaje TVN Grupa Discovery.

Bezprecedensowe działanie

KRRiT znacznie szybciej przedłużała ostatnio koncesje nadawcom naziemnym, również nadawcy z TVN Grupa Discovery. Należąca do TVN spółka Stavka (nadawca TTV) wystąpiła z wnioskiem 17 grudnia 2019 roku, Krajowa Rada uchwałę podjęła 27 sierpnia 2020 roku, a decyzja koncesyjna została wydana 9 listopada 2020 roku, czyli po niemal 11 miesiącach.

Telewizja Puls na uchwałę Krajowej Rady ws. koncesji Puls 2 czekała dziewięć miesięcy, a na decyzję koncesyjną - 11 miesięcy. W przypadku koncesji na Polo TV spółki Lemon Records z Grupy Polsat od złożenia wniosku do uchwały minęło nieco ponad dziewięć miesięcy, a do wydania decyzji - prawie trzy kolejne.

Za obecnej KRRiT TVN przedłużał również koncesję dla TVN International West. Nadawca złożył wniosek 15 marca 2017 roku, Rada podjęła uchwałę 11 stycznia 2018 roku, a decyzję wydano ok. miesiąca później, 20 lutego 2018 roku.

(KOZ, 23.07.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

KBR: słuchacze wrócili do zwyczajów sprzed pandemii
Górnik Zabrze dobrze wykorzystuje markę Łukasza Podolskiego
Portale, radia i telewizje przygotowały szeroką ofertę na...
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.