Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd tymczasowo zakazał Facebookowi usuwania kont Społecznej Inicjatywy Narkopolityki

Na mocy tej decyzji sąd tymczasowo zakazał Facebookowi usuwania kont Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, która poskarżyła się na praktyki giganta (fot. Unsplash.com)

Sąd odwoławczy oddalił zażalenie Facebooka w sprawie tzw. prywatnej cenzury na platformach społecznościowych, czyli arbitralnego usuwania kont. 

Na mocy tej decyzji sąd tymczasowo zakazał Facebookowi usuwania kont Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, która poskarżyła się na praktyki giganta. Sąd nakazał także zabezpieczyć usunięte w 2018 i 2019 roku konta, strony i grupy. Tak, żeby w razie wygrania procesu można je było przywrócić z pełną zawartością. Decyzja jest prawomocna. 

- Bardzo nas cieszy ta decyzja, nie tylko ze względu na precedensowy charakter, ale też dlatego, że wpisuje się w aktualną debatę o władzy platform internetowych nad obiegiem treści w sieci. Toczy się ona w kontekście zablokowania Donalda Trumpa przez gigantów społecznościowych, ustawy o wolności słowa w sieci zaproponowanej w styczniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz prac nad Digital Service Act w UE. Stara się bezpośrednio odpowiedzieć na problem, poruszany przez nas w sprawie SIN i FB - mówi Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon. 

Decyzja sądu dotyczy zabezpieczenia powództwa. Postępowanie główne, w którym sąd będzie rozstrzygał co do meritum sprawy, jest w toku. Panoptykon działa w charakterze podmiotu wspierającego SIN, reprezentowanego przez kancelarię Wardyński i Wspólnicy.

(BAE, 09.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.