Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ada Petriczko stypendystką Elizabeth Neuffer Fellowiship

Ada Petriczko jest pierwszą Polką wyróżnioną w programie (fot. Szymon Goslawski)

Ada Petriczko, dziennikarka współpracująca z "Gazetą Wyborczą" i  "Wysokimi Obcasami", otrzymała stypendium im. Elizabeth Neuffer przyznawane przez International Women's Media Foundation, organizację non-profit, która oferuje dziennikarkom wsparcie merytoryczne i finansowe. 

Stypendium im. Elizabeth Neuffer obejmuje szeroko zakrojone szkolenie z dziedziny praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Przez siedem miesięcy jego trwania Petriczko odbędzie staże reporterskie w redakcjach dzienników "The New York Times" i "The Boston Globe" - będzie rozwijała wątki obecne w swoich wcześniejszych reportażach i pisała o sytuacji kobiet w Polsce. Poświęci się również badaniom naukowym w Centrum Studiów Międzynarodowych Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Stypendium zostało stworzone dla uczczenia pamięci Elizabeth Neuffer, korespondentki "The Boston Globe" i laureatki nagrody IWMF Courage in Journalism, która zginęła w 2003 roku podczas pracy w Iraku. 

Ada Petriczko jest niezależną reporterką i korespondentką zagraniczną, która pisze o prawach kobiet, sprawiedliwości społecznej i kulturze. Jej teksty publikowane były często na łamach "Gazety Wyborczej" i "Wysokich Obcasów". Publikowała też m.in. w "Przekroju", "Piśmie" czy "Are We Europe". Przez ostatnie siedem lat pracowała w Indiach, Nepalu i Ameryce Południowej. Koncentrowała się na historiach kobiet z marginalizowanych społeczności, opisując ataki kwasem, przemoc honorową czy selekcję płci. Obecnie Petriczko przygotowuje książkę reporterską o 45 mln "brakujących kobiet" w Indiach, która ukaże się nakładem wydawnictwa Agora.

Ada Petriczko została wybrana spośród ponad 100 kandydatek z 31 krajów. Dziennikarka jest pierwszą Polką wyróżnioną w programie.

(BAE, 09.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.