Dział: PRASA

Dodano: Maj 11, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie powołało fundusz dla zwalnianych z Polska Press

Od 1 marca właścicielem Polska Press jest Orlen (fot. Roman Kraft/Unsplash.com)

Towarzystwo Dziennikarskie uruchomiło Fundusz Solidarności Dziennikarskiej, która ma pomagać zwolnionym z redakcji gazet Polska Press Grupy. O wpłaty zaapelowała "Polityka" i "Gazeta Wyborcza".

Inicjatywa ma być odpowiedzią na zmiany kadrowe w redakcjach gazet regionalnych Polska Press, której właścicielem jest od marca Orlen, koncern naftowy należący do skarbu państwa.

- Jesteśmy w trakcie opracowywania regulaminu funduszu i grona osób, które będzie decydować o podziale tych środków - mówi "Press" Seweryn Blumsztajn, szef Towarzystwa Dziennikarskiego. - Brakuje nam skutecznego systemu informacji z redakcji gazet Polska Press, aby mieć wiedzę na temat zwalnianych dziennikarzy - dodaje Blumsztajn.

Towarzystwo Dziennikarskie podejmuje inicjatywę utworzenia Funduszu Solidarności Dziennikarskiej dla wsparcia...

Opublikowany przez Towarzystwo Dziennikarskie Poniedziałek, 10 maja 2021

Apel o dokonywanie wpłat do nowo powstałego funduszu opublikowano w poniedziałek w "Gazecie Wyborczej" oraz w serwisie Polityka.pl. Wyjaśniono w nim, że zgromadzone środki zostaną przeznaczone na bezpośrednie wsparcie finansowe i pomoc prawną dla dziennikarzy zwalnianych z Polska Press. W przypadku regularnych wpłat przewidziany jest również dla nich program stypendialny. Fundusz jest oddolny i nie ma dodatkowego finansowania.

O wsparcie finansowe 30 kwietnia zaapelował dziennikarz "Polityki" Jacek Żakowski. Podczas porannej audycji w radiu Tok Fm zapowiedział, że może oddać 10 proc. swojego wynagrodzenia, aby zrobić miejsce w redakcji dla "któregoś z represjonowanych, wybitnych redaktorów" z gazet Polska Press. 

W grudniu ub.r., kiedy Orlen poinformował o zakupie Polska Press Grupy od niemieckiej spółki Verlagsgruppe Passau, Towarzystwo Dziennikarskie zaapelowało do członków redakcji gazet regionalnych o "stawianie oporu". Organizacja zapowiedziała również monitoring osób zwalnianych z Polska Press po przejęciu koncernu przez Orlen.

(PTD, 11.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.