Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd musi zbadać, czy decyzja UOKiK ws. Eurozetu jest poparta dowodami

UOKiK do 8 maja musi przekazać odwołanie Agory sądowi (fot. Piotr Molecki/East News)

"Wskazanie na zwykłe zwiększenie prawdopodobieństwa wynikające z prostej zmiany struktury rynku (redukcja liczby konkurentów) jest dalece niewystarczające dla uzasadnienia zakazu koncentracji" - uważa Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS). Ekspertyza powstała po tym, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał przejęcia Eurozetu przez Agorę. UOKiK do 8 maja ma czas na przekazanie do sądu odwołania Agory. 

UOKiK na początku stycznia zakazując transakcji stwierdził, że mogłaby prowadzić ona do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych - dwie wiodące grupy radiowe (Eurozet i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70 proc. udziału w rynku. Agora informowała, że ten udział po koncentracji wyniósłby niespełna 65 proc., z czego blisko 39 proc. to udział obecnego lidera rynku.

Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS) Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego opublikowało ekspertyzę "Skutki skoordynowanych koncentracji horyzontalnych". Jej autorami są dr hab. Maciej Bernatt i dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka.

Autorzy ekspertyzy tłumaczą, że "w przypadku, gdy koncentracja miałaby być zakazana, gdyż spowoduje powstanie kolektywnej dominacji, na organie ochrony konkurencji spoczywa obowiązek dostarczenia »przekonywających dowodów« ewentualnego powstania zbiorowej pozycji dominującej, takich jak brak skutecznej konkurencji pomiędzy podmiotami będącymi rzekomymi członkami dominującego oligopolu czy brak silnej presji konkurencyjnej ze strony innych uczestników rynku".

Wskazują również, że organy ochrony konkurencji nie mogą poprzestać na stwierdzeniu, że ograniczenie liczby istotnych konkurentów np. do dwóch po prostu "zwiększa prawdopodobieństwo, że podmioty te zrezygnują z intensywnej konkurencji i bez porozumienia realizować będą strategie niekorzystne dla kontrahentów" (jak napisał UOKiK w swojej decyzji). "Wskazanie na zwykłe prawdopodobieństwo wynikające z prostej zmiany struktury rynku (redukcja liczby konkurentów) jest dalece niewystarczające dla dotrzymania obecnie obowiązujących standardów dowodowych" - stwierdzają autorzy ekspertyzy. 

Specjaliści z CARS przypominają, że "powszechne w polskiej doktrynie jest stanowisko przesądzające o tym, że ciężar dowodu w sprawach z zakresu kontroli koncentracji spoczywa na prezesie UOKiK".

W ekspertyzie czytamy również, że w przeprowadzonych analizach nie zidentyfikowano "żadnej decyzji Komisji Europejskiej, w której struktura udziałów w rynku (nawet jeśli jest to duopol) byłaby elementem przesądzającym wniosek o istotnym ograniczeniu konkurencji".

Według autorów Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rozpatrując odwołanie od decyzji zakazującej koncentrację, powinien zbadać, czy w swojej decyzji prezes Urzędu "dowiódł w wystarczającym stopniu okoliczności związanych z ryzykiem powstania kolektywnej pozycji dominującej i wystąpienia skutków skoordynowanych". Sąd musi zbadać zatem, czy twierdzenia prezesa mają poparcie w zebranym materiale dowodowym.

Agora 8 lutego złożyła odwołanie od decyzji UOKiK. Spółka zaskarżyła ją w całości, wskazując na rażące naruszenia przepisów prawa przy wydaniu rozstrzygnięcia. Urząd ma trzy miesiące na przekazanie sprawy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten termin mija 8 maja. 

"Odwołanie nie zostało jeszcze przekazane do SOKIK, zostanie złożone w terminie" - informuje "Press" biuro prasowe Urzędu.

Agora w lutym 2019 roku za ponad 130 mln zł kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie.

(KOZ, 15.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.