Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 16, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowy prezes Polska Press może mieć problem w KRS

Marcin Dec jest prezesem Sigma Bis (fot. materiały prasowe)

Zdaniem ekspertów powołanie Marcina Deca na prezesa Polska Press Grupy to ignorowanie wyroku sądu przez nowego właściciela. Nie wiadomo, czy zostanie on wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

W środę Polska Press poinformowała, że nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki powołało na prezesa Marcina Deca. Dodano, że ma to przyspieszyć proces integracji Polska Press z grupą Orlen, ale będzie on pełnił funkcję tylko "do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press". PKN Orlen przejął grupę dzienników i serwisów regionalnych na początku marca. Wtedy odwołano ze stanowiska prezeskę Dorotę Stanek. Teraz oprócz prezesa Deca zarząd tworzą: Dariusz Świąder (wiceprezes) oraz Magdalena Chudzikiewicz i Dorota Kania (członkinie).

Przyspieszenie działań Orlenu w Polska Press nastąpiło po tym, jak 8 kwietnia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

W uzasadnieniu podano, że na obecnym etapie postępowania "nie można przesądzić, czy dokonanie koncentracji nie spowoduje, że konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku". Prezes Orlenu uznaje postanowienie za "bezprzedmiotowe", bo zostało wydane ponad miesiąc po nabyciu udziałów w spółce.

Prezes dwóch spółek

Mirosław Wróblewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, zauważa, że zmiany w zarządzie Polska Press wymagają wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). - Sąd rejestrowy został w środę, w związku z artykułem 20b ustawy o KRS, powiadomiony przez rzecznika o wydanym postanowieniu Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, otrzymał kopię tego postanowienia - mówi "Press" Wróblewski. Wyłącznie sąd rejestrowy może dokonać oceny, czy powołanie Deca jest prawnie skuteczne. - Niemniej stwierdzenia zawarte w postanowieniu SOKiK z dnia 8 kwietnia są w tym względzie jasną i czytelną wskazówką - komentuje Wróblewski.

Dec od października 2020 roku pełni funkcję prezesa Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU. Wcześniej był m.in. CEO Grupy IPG Mediabrands. Niedawno, jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", wszedł do rady nadzorczej Polska Press, a teraz decyzją nowego właściciela został powołany na jej prezesa.

W rozmowie z "Press" Dec potwierdził, że będzie pełnił funkcje prezesa Polska Press i szefa Sigma Bis. Jestem przekonany, że operacyjnie je pogodzę - mówi "Press" Dec. Pytany, jakie ma plany jako prezes, odpowiedział: - Chciałbym się skupić na rozwijaniu biznesu oraz poszukiwaniu synergii w szerszym kontekście aktywów znajdujących się w portfolio PKN.

Jednocześnie nie widzi przeszkód w powołaniu go na prezesa zarządu, pomimo wyroku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Uwzględnił on 8 kwietnia wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W uzasadnieniu podano, że na obecnym etapie postępowania "nie można przesądzić, czy dokonanie koncentracji nie spowoduje, że konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku".

"Obajtek uznał, że może być ponad prawem"

Małgorzata Węgierek, CEO Havas Media Group, nie ukrywa zaskoczenia nową funkcją dla Deca. - Na pewno prowadzenie dużego wydawnictwa, jakim jest Polska Press, to duże wyzwanie, bo do tej pory zarządzał mniejszymi przedsiębiorstwami. Jego nominację można odczytywać jako większą synergię pomiędzy Polska Press a Sigma Bis - komentuje Węgierek.

Dla prezesa OMD Jakuba Bierzyńskiego powołanie Deca jest decyzją polityczną i bojkotem wyroku sądu ochrony konkurencji. - Daniel Obajtek uznał, że może być ponad prawem. Nominację dla Marcina Deca odczytuję jako potrzebę chwili, ponieważ jest on prezesem do czasu "ukształtowania się składu zarządu" Polska Press i ma odpowiadać za politykę faktów dokonanych - mówi Bierzyński. Dodaje, że powołanie Deca na prezesa potwierdza obawy sądu o pionową praktykę monopolistyczną. - Szefem koncernu prasowego będzie jednocześnie prezes agencji, która ma być klientem Polska Press - wskazuje Bierzyński.

Jadwiga Sztabińska, była redaktorka naczelna "Dziennika Gazety Prawnej", również mówi o ignorowaniu orzeczenia sądu. - Powoływanie nowego prezesa w takiej sytuacji to działanie wbrew obowiązującym standardom. Do czasu wydania prawomocnego wyroku sądu nie wiemy, co nastąpi. Orlen powinien wstrzymać się ze wszystkimi działaniami wobec Polska Press - mówi Sztabińska.

W odpowiedzi na pytania "Press" Orlen przekazał, że postanowienie sądu nie ogranicza koncernu w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. "W związku z tym powołanie pana Marcina Deca na funkcję Prezesa Zarządu Polska Press jest skuteczne. Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, jednak w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN ORLEN takiego obowiązku" - podaje biuro prasowe Orlenu.

W czwartek Orlen poinformował o spotkaniu prezesa koncernu naftowego ze związkowcami z Polska Press. Obajtek zapowiedział, że nie będzie zwolnień w redakcjach, a "standard świadczeń socjalnych i pozapłacowych w spółce Polska Press zostanie zrównany z poziomem tych standardów w Grupie Orlen". 

(PTD, 16.04.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

World Press Photo 2021. Oto nagrodzone zdjęcia
Rośnie potencjał marketingowy Hurkacza
Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.