Dział: PRASA

Dodano: Marzec 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Poczobut przewieziony do aresztu w Mińsku

Poczobut jest objęty postępowaniem w sprawie "podżegania do nienawiści" (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Zatrzymany w czwartek Andrzej Poczobut, współpracownik "Gazety Wyborczej", został przewieziony do innego aresztu - podało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAJ).

Dziennikarz i członek zarządu Związku Polaków na Białorusi (ZPB) miał zostać przewieziony do aresztu przy ul. Waładarskaha w Mińsku. Poczobut nie usłyszał jeszcze żadnych zarzutów, a jego przesłuchanie ma się odbyć w najbliższych dniach.

Do zatrzymania Poczobuta doszło 25 marca (to obchodzone przez opozycję i nieuznawane przez władze Święto Niepodległości Białorusi) w Grodnie. Dziennikarz wraz z szefową ZPB Andżeliką Borys (aresztowana we wtorek), Ireną Biernacką i Marią Tiszkowską (obie zatrzymane tego samego dnia co Poczobut) objęty jest postępowaniem karnym dotyczącym "podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitacji nazizmu".

Zatrzymanie działaczy potępił polski rząd, który wezwał reżim - z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką na czele - do ich natychmiastowego wypuszczenia i zaprzestania represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi. 

Według danych BAJ poza Poczobutem w białoruskich aresztach i więzieniach przebywa obecnie 12 dziennikarzy.

(PTD, 29.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.