Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Policja przeszkadzała dziennikarzowi OKO.press podczas demonstracji

"Marsz o wolność" odbył się 20 marca 2021 roku (fot. Jakub Kaminski/East News)

Policjanci obecni na sobotnim proteście przeciwników obostrzeń i szczepionek utrudniali wykonywanie dziennikarskich obowiązków Maciejowi Piaseckiemu, reporterowi OKO.press.

Do zdarzenia doszło w Warszawie 20 marca po godz. 16. Protest pod hasłem "Marsz o wolność" trwał już od kilku godzin, kiedy Maciej Piasecki próbował relacjonować, jak funkcjonariusze legitymują trzy jego uczestniczki. W pewnym momencie policjanci stanęli przed reporterem, zasłaniając mu obiektyw.

Na pytanie, czy jest dziennikarzem, Piasecki pokazał legitymację prasową, którą miał przyczepioną do ramienia. Co więcej, miał na sobie żółty kask z napisem „Press”. Mimo to policjantka nie wyraziła zgody na publikowanie wizerunku, dodając: „Polecamy dokształcić się, nie dyskutować na tematy, które są panu obce. Zna pan trochę prawa, czy będziemy dalej na ten temat debatować? Pan umie słuchać ze zrozumieniem czy nie bardzo?” - relacjonuje OKO.press. Reporter o zdarzeniu poinformował organizację Reporterzy bez Granic.

– Nigdy nie zostałem tak potraktowany, jak podczas tego protestu. Ci funkcjonariusze robili, co mogli, żeby utrudnić mi pracę - podważali to, że jestem dziennikarzem, chociaż pokazywałem legitymację, zasłaniali mi obiektyw – mówi nam Maciej Piasecki, reporter OKO.Press.

– W rozmowie z rzecznikiem Komendanta Stołecznej Policji, do którego zadzwoniłem w czasie protestu, usłyszałem, że policjanci, którzy chronią demonstrację, są spoza Warszawy i mogą nie znać dziennikarzy. Przekonywał też, że wiele osób podszywa się pod media, dlatego prowadzą wzmożone działania sprawdzające – opowiada Piasecki. Dziennikarz zgłosił sprawę Reporterom bez Granic w celu monitorowania sytuacji.

Wicenaczelna OKO.press Bianka Mikołajewska w rozmowie z „Press” informuje, że redakcja nie podjęła jeszcze kroków w tej sprawie, ale na pewno jej się przyjrzy. W niedzielę po południu powiedziała, że decyzja, czy będą składać skargę, zapadnie po weekendzie.

(IKO, BAE, 22.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.