Dział: PRASA

Dodano: Luty 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK nie chce udostępnić informacji o zakupie Polska Press przez Orlen

RPO Adam Bodnar już trzykrotnie zwracał się z prośbą o udostępnienie dokumentów w sprawie wydania zgody na przejęcie Polska Press przez Orlen (fot. Piotr Molecki/East News)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nie udostępnia rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi akt postępowania antymonopolowego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. 

RPO Adam Bodnar po raz trzeci zwrócił się z prośbą do prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego o udostępnienie całości akt postępowania antymonopolowego w sprawie przejęcia Polska Press przez Orlen. 

Ostatnie pismo z prośbą RPO wysłał 9 lutego. Wszystkie pozostają bez odpowiedzi prezesa UOKiK, a pierwotny termin wyznaczony na udostępnienie akt minął 8 lutego. Jeśli prezes UOKiK nie podejmie żadnych działań w tej sprawie, RPO zapowiada, że konieczne będzie rozważenie podjęcia dalszych środków prawnych.

– Liczę na to, że jednak prezes UOKiK odpowie. Przecież ma taki obowiązek ustawowy. Nie można tak w biały dzień ignorować obowiązującego prawa, szczególnie w relacji do organu konstytucyjnego odpowiedzialnego za ochronę praw i wolności obywatelskich - w tym przypadku próbującego występować w obronie wolności słowa i praw lokalnych dziennikarzy – mówi "Press" Adam Bodnar. 

Zgodnie z prawem każda instytucja, do której zwróci się RPO, zobowiązana jest z nim współdziałać i udzielać mu pomocy, a w szczególności zapewniać dostęp do akt i dokumentów. RPO może też określić termin, w jakim powinny być dokonane te czynności, a dodatkowo jest uprawniony zbadać, nawet bez uprzedzenia, każdą sprawę na miejscu.

RPO zwracał uwagę, że zakup prywatnego koncernu medialnego Polska Press przez państwową spółkę PKN Orlen rodzi wiele zagrożeń, bo trudno się spodziewać, żeby media kontrolowane przez państwo prawidłowo wykonywały swą kontrolną wobec państwa funkcję.

Galeria: Koniec marki Ruch

fot. Zbyszko Siemaszko/ Narodowe Archiwum Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

(BAE, 18.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.