Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 30, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes UOKiK odpowiada RPO ws. przejęcia Polska Press przez Orlen

Prezes UOKiK twierdzi, że nie ma możliwości oceny wpływu koncentracji na pluralizm mediów (fot. materiały prasowe)

W odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przejęcia mediów lokalnych i regionalnych przez Orlen prezes UOKiK przekonuje, że Urząd nie może oceniać zakupu Polska Press pod kątem wpływu transakcji na pluralizm mediów. Twierdzi, że planowaną koncentrację może oceniać wyłącznie pod kątem zachowania warunków konkurencji. 

RPO Adam Bodnar 16 grudnia przedstawił uwagi prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie kupna Polska Press przez państwowy koncern paliwowy PKN Orlen. W ocenie RPO zakup przez Orlen prywatnego koncernu medialnego rodzi zagrożenia dla wolności mediów.

"Konstytucyjna zasada wolności prasy wyklucza jej prawne podporządkowanie władzom politycznym - choćby pośrednie. Inaczej wolna prasa, której cechą jest krytycyzm wobec władzy, może się przekształcić w zależne od niej biuletyny informacyjne i propagandowe. A koncentracja w jednym koncernie druku prasy, jej wydawania i kolportażu to próba powrotu do niechlubnych tradycji RSW Prasa-Książka-Ruch z PRL" - napisał do szefa UOKiK Adam Bodnar.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w odpowiedzi twierdzi, że UOKiK ocenia każdą koncentrację pod kątem zachowania warunków konkurencji na rynku i nie ma możliwości oceny wpływu koncentracji na pluralizm mediów. 

"Prezes Urzędu oceniając każdą koncentrację w zakresie jej wpływu na rynek opiera się wyłącznie na kryteriach merytorycznych wyznaczonych przepisami ustawy i przy wykorzystaniu narzędzi analitycznych stosowanych w prawie konkurencji, nie ulegając w swoich działaniach jakiejkolwiek presji politycznej, społecznej czy emocjom" – napisał Tomasz Chróstny.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował 7 grudnia, że kierowany przez niego koncern kupuje Polska Press. Do wydawnictwa należy 20 spośród 24 lokalnych dzienników, a także 120 tygodników lokalnych oraz 500 portali internetowych. Zgłoszenie zamiaru przejęcia przez Orlen kontroli nad Polska Press wpłynęło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 10 grudnia. 

(BAE, 30.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.