Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 06, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Białoruski Telegram i jego założyciele oskarżeni i poszukiwani

Sciapan Puciła od pięciu lat mieszka w Polsce (fot. Jakub Kaminski/East News)

Sciapan Puciła, założyciel białoruskiego kanału Nexta na komunikatorze Telegram oraz jego były prowadzący Raman Pratasiewicz, zostali oficjalnie oskarżeni o organizowanie zamieszek.

Jak donosi Biełsat, Komitet Śledczy Białorusi poinformował, że akt oskarżenia wobec autorów najpopularniejszego medium relacjonującego i koordynującego protesty jest oparty na trzech artykułach Kodeksu karnego. Za organizowanie zamieszek kodeks przewiduje karę od trzech do ośmiu lat więzienia. Zarzuca się im też organizowanie masowych zamieszek i zbiorowych akcji rażąco naruszających porządek publiczny - za to mogą dostać do dwóch lat pozbawienia wolności. Jak pisze Biełsat, wszczęto też sprawę karną za "celowe działania mające na celu podżeganie do wrogości społecznej". Grozi za to kara od 5 do 12 lat więzienia.

20 października wyrokiem sądu w Mińsku kanał Nexta i komunikator Telegram zostały uznane za materiały ekstremistyczne. W związku z tym media zarejestrowane na Białorusi nie mogą wymieniać nawet ich nazw. Puciła i Pratasiewicz znajdują się na liście poszukiwanych na terenie Białorusi, ale także i Rosji. 

(MAC, 06.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.