Dział: INTERNET

Dodano: Październik 30, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Profil "Tygodnika Podhalańskiego" zhakowany

Jerzy Jurecki zaleca administratorom kont dwuskładnikowe uwierzytelnianie na Facebooku (fot. archiwum "Press")

"Tygodnik Podhalański" przez trzy dni nie miał dostępu do swojej strony na Facebooku, ponieważ konto jednego z administratorów zlikwidował haker. 

Redakcja straciła dostęp do swojego fanpage'a w niedzielę 25 października. - Nagle żaden z administratorów nie mógł wejść na stronę "Tygodnika" na Facebooku - relacjonuje Jerzy Jurecki, wydawca czasopisma. Podaje, że w tym samym czasie prywatne konto jednego z administratorów strony zostało zhakowane. - Ta osoba miała dostęp do fanpage'a, więc za pośrednictwem tego konta haker musiał zlikwidować dostępy pozostałych osób - mówi Jurecki. 

Sprawę natychmiast zgłoszono do Facebooka. - Tam dowiedzieliśmy się, że po części jesteśmy sami sobie winni, bo nie ustawiliśmy uwierzytelnienia dwuskładnikowego - tłumaczy Jurecki. Uwierzytelnienie dwuskładnikowe na Facebooku oznacza konieczność wpisania identyfikatora oraz hasła, które jest generowane podczas logowania i przesyłane na zewnętrzne urządzenie, np. telefon. Ten sposób zapobiega dostępowi do strony osobom nieuprawnionym. 

Fanpage "Tygodnika Podhalańskiego" ma ponad 120 tys. polubień. - To bardzo dużo, jak na pismo regionalne. 40 proc. wejść na portal "Tygodnika" pochodzi właśnie z Facebooka - mówi Jurecki. O trudnościach gazeta poinformowała czytelników w tekście wyświetlanym podczas blokady. - Opublikowaliśmy tę wiadomość, żeby uniknąć sytuacji, w której nagle haker publikowałby jakieś dziwne treści na naszym koncie - wyjaśnia wydawca.

Facebook przywrócił dostęp do strony w środę. Jak informuje Jurecki, wszyscy administratorzy pozmieniali swoje hasła na Facebooku i zgodnie z zaleceniami ustawili dwuskładnikowe uwierzytelnienie.

(MTK, 30.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.