Dział: PRASA

Dodano: Październik 02, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy lokalnej prasy pomogą dziennikarzom z Białorusi

Na Białorusi zatrzymano m.in. dziennikarkę Tut.by Wolhę Kamiahinę i fotografkę Kaciarynę Hardziejewą (fot. Jerzy Jurecki)

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych będzie wspierać dziennikarzy z Białorusi. Ofiarom represji mają zorganizować urlop w Polsce. 

O inicjatywie poinformował Waldemar Śliwczyński, redaktor naczelny "Wiadomości Wrzesińskich". W najnowszym wydaniu tygodnika relacjonuje, że członkowie stowarzyszenia zapytali niezależnych białoruskich dziennikarzy o najbardziej odpowiednią formę wsparcia. "Odpowiedź brzmiała: najlepiej będzie, jak zaprosicie do siebie dziennikarzy wypuszczonych z więzień - z rodzinami" - pisze Śliwczyński. W rozmowie z "Presserwisem" informuje, że teraz redakcja szuka darczyńców, którzy pokryją koszty pobytu gości z Białorusi.

Jednym z pomysłodawców inicjatywy jest Jerzy Jurecki, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego". - Kompletujemy listę chętnych, którą wkrótce wyślemy stronie białoruskiej. Tam koordynacją działań zajmuje się Olga Korsun z Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Pracujemy też nad tym, żeby goście nie musieli przechodzić dziesięciodniowej kwarantanny po wjeździe do Polski - informuje Jurecki.

Udział w akcji zapowiedziało ok. dziesięciu lokalnych redakcji. Ryszard Pajura, prezes SGL, wymienia m.in. "Nowego Łowiczanina", "Tygodnik Starachowicki", "Kurier Gmin" i "Tygodnik Podhalański". Jej założeniem jest zapewnienie kilkudniowego wypoczynku w Polsce.

- Jesteśmy mediami lokalnymi, ale ze względu na sytuację panującą na Białorusi ofertę pomocy kierujemy do wszystkich niezależnych dziennikarzy. Wielu z nich trafiło do aresztu, ale to nie jest warunek: przyjmiemy też tych, którzy prowadzą regularną działalność dziennikarską w warunkach nieprzychylności władz - wyjaśnia Pajura.

(MTK, 02.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.