Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 24, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Józefa Hennelowa, współtwórczyni etosu "Tygodnika Powszechnego"

Do końca prowadziła internetową rubrykę "Tu i teraz". Przejmująco pisała nie tylko o aktualnych sprawach, ale i o starości (fot. Artur Barbarowski/East News)

Zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka i autorka tekstów w "Tygodniku Powszechnym". Miała 95 lat.

O śmierci dziennikarki poinformowała redakcja "Tygodnika Powszechnego". "Czytelników i nas, młodszych redaktorów, uczyła odpowiedzialności za słowo, dystansu wobec patosu, zainteresowania pozornymi drobiazgami codzienności, za którymi zawsze stała wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka" – napisał "Tygodnik". "Pani Józefo, droga Ziuto, dziękujemy za kawał życia włożony w "Tygodnik", za teksty, za tak wysoko postawioną poprzeczkę etosowi dziennikarskiemu, za dyskretne i życzliwe towarzyszenie".

Artur Sporniak, szef działu Wiara w "Tygodniku Powszechnym", wspomina Hennelową jako specjalistkę od ludzkich spraw. – Pani Józefa była dla nas autorytetem. Przez wiele lat stanowiła część grupy tworzącej i kształtującej "Tygodnik" i jego etos, którym podążamy do tej pory. Była specjalistką od ludzkich spraw, a jej wrażliwość pozostawała dla nas kompasem. Zresztą do samego końca była niezwykle wrażliwą osobą – mówi Sporniak. 

Józefę Hennelową pożegnali także dziennikarze innych redakcji. 

"Odeszła Józefa Hennelowa, legenda TP. Ciepła, mądra, odważna dziennikarka ze starej - odpowiedzialnej za każde słowo - szkoły naszego zawodu. Niech spoczywa w pokoju – napisał na Twitterze Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski. 

"Już nie będzie tych wnikliwych komentarzy, spojrzenia z dystansu, z mądrością. Traci nie tylko Kraków" – skomentował Marek Balawajder, dziennikarz RMF FM.

Józefa Hennelowa pracę rozpoczęła jako korektorka w 1948 roku. Potem pracowała jako redaktorka, sekretarz redakcji i do 2008 roku zastępczyni redaktora naczelnego. Z "Tygodnikiem" rozstała się w 2012 roku, po 65 latach współpracy.

Józefa Hennelowa w latach 1989-1993 zasiadała w Sejmie. Najpierw jako członkini Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a potem Unii Demokratycznej. 

Została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski i Orderem św. Grzegorza Wielkiego.

(BAE, 24.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.