Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 19, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie ufamy mediom publicznym i częściej płacimy za treści

Najniżej w rankingu zaufania jest TVP (fot. Piotr Molecki/East News)

Zaufanie Polaków do mediów spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem, wynika z „Digital News Report 2020” przygotowanego przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Wzrosła natomiast liczba osób płacących za treści online. 

Tylko 46 proc. Polaków deklaruje, że ufa mediom. To o 3 punkty procentowe mniej niż w zeszłym roku. Najniżej w rankingu zaufania jest TVP, której ufa zaledwie 43 proc. respondentów, a przeciwnego zdania jest 39 proc. Natomiast „Gazecie Polskiej” ufa 43 proc., a nie ufa 31 proc. Spośród wszystkich mediów największym zaufaniem cieszy się RMF FM, któremu ufa 72 proc. badanych, a tylko 10 proc. myśli przeciwnie. Dla Radia ZET jest to odpowiednio 69 i 11 proc.

 

Reuters Institute wskazuje, że w porównaniu z nadawcą publicznym, który według twórców raportu działa jako tuba propagandowa rządu, prywatne i niezależne media osiągają wyższe wyniki w skali zaufania. 

Internet i telewizja pozostają najważniejszymi źródłami informacji w Polsce. Jak wynika z danych raportu, z mediów internetowych (w tym serwisów społecznościowych) informacje czerpie 87 proc. respondentów, a z telewizji 75 proc. Wzrasta również znaczenie mediów społecznościowych, z których z roku na rok coraz częściej czerpiemy informacje. W tym roku aż 66 proc. badanych zadeklarowało, że wybiera taką formę dostępu do informacji.

Facebook wzmacnia swoją pozycję jako główny kanał konsumpcji informacji dla Polaków. Korzysta z niego 65 proc. badanych, czyli o 4 punkty procentowe więcej niż w zeszłym roku. To zaskakujące wyniki, bo w wielu krajach ta tendencja jest odwrotna. Ludzie rzadziej korzystają z Facebooka, bo postrzegają go jako główny kanał rozpowszechniający fake newsy. Ciekawy jest również wzrost korzystania z Messengera i Instagrama w celach informacyjnych. Odpowiednio 24 i 12 proc. badanych używa tych kanałów, aby uzyskać dostęp do wiadomości.

 

Najpopularniejszym źródłem informacji online kolejny raz z rzędu jest Onet, który przynajmniej raz w tygodniu odwiedza 55 proc. polskich internautów. Druga jest Wirtualna Polska (48 proc.), a trzeci serwis TVN24.pl (40 proc.). W kategorii "Telewizja, radio, prasa" pierwsze miejsce pod względem popularności należy do TVN, z którego przynajmniej raz w tygodniu korzysta 50 proc. badanych. Na drugim miejscu jest RMF FM (44 proc.), a trzecim Polsat News (34 proc.).

 

W wielu krajach internauci coraz częściej płacą za dostęp do wiadomości w sieci. W Stanach Zjednoczonych to 20 proc. (wzrost o 4 pkt proc.), a w Norwegii aż 42 proc. (wzrost o 8 pkt proc.). W Polsce już 20 proc. użytkowników decyduje się na płatne treści online. Reuters Institute twierdzi, że najważniejszym czynnikiem dla subskrybujących jest wysoka jakość treści. Subskrybenci uważają, że płacąc, otrzymują lepsze informacje. Nie zmienia to faktu, że nadal dominuje trend niepłacenia za informacje. Większość badanych jest zadowolona z wiadomości, do których mają dostęp za darmo i twierdzą, że nic ich nie przekona, żeby za informacje zapłacić.

Reuters Institute po raz pierwszy w historii zbadał, w jaki sposób uzyskujemy dostęp do wiadomości na temat zmian klimatu. Okazuje się, że telewizja to główne źródło informacji o klimacie. Badacze twierdzą, że oglądanie topnienia lodowców lub obrazy pokazujące pływające plastikowe śmieci w oceanach są dużo bardziej wymowne niż czytanie artykułów prasowych zawierających szczegółowe opracowania naukowców.

„Digital News Report 2020” został zrealizowany na zlecenie Reuters Institute for the Study of Journalism przez firmę YouGov, zajmującą się badaniami rynku i analizą danych. Raport obejmuje 40 światowych rynków, wzięło w nim udział ponad 80 tys. osób. Za opracowanie części dotyczącej Polski odpowiada Vadim Makarenko, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i były członek Reuters Institute for the Study of Journalism. 

(BAE, 19.06.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Pierwsza dama na Instagrama
"Wiadomości" o Trzaskowskim źle albo wcale
Inaczej niż reszta
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.