Dział: PRASA

Dodano: Maj 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Katarzyna Kobylarczyk laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Katarzyna Kobylarczyk otrzymała 100 tys. zł za książkę "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"

Katarzyna Kobylarczyk została laureatką, przyznanej po raz 11., Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" (Czarne).

Nagrodzona książka Kobylarczyk opowiada o poszukiwaniu szczątków ofiar wojny domowej w Hiszpanii i losach tych, którzy brali udział w tej wojnie. „»Strup« to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami można tworzyć literaturę piękną" - odczytał z uzasadnienia członek jury, poeta i tłumacz Abel Murcia Soriano. Katarzyna Kobylarczyk otrzymała 100 tys. zł.

W ścisłym finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2019 roku znalazła się też Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie). Spośród autorów zagranicznych nominowani byli: Lars Berge „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” (Czarne), Artem Czech za „Punkt zerowy” (Warsztaty Kultury) i Óscar Martínez za „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą” (Post Factum Sonia Draga).

Ze względu "na wyrównany poziom tłumaczeń" w tym roku jury nie przyznało nagrody za najlepszy przekład (w wysokości 20 tys. zł).

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się online w siedzibie Agory. Jury pracowało pod przewodnictwem Piotra Mitznera w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel Murcia, Katarzyna Surmiak-Domańska.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od 11 lat otrzymują autorzy najciekawszych książek reporterskich - polskich i zagranicznych wydanych po polsku. Nagrodę ustanowiło miasto stołeczne Warszawa, współorganizatorem konkursu jest „Gazeta Wyborcza”, a patronem honorowym Alicja Kapuścińska.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(MAK, 28.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.