Dział: PRASA

Dodano: Maj 12, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd uchylił postanowienie o zabezpieczeniu majątku Garmond Press

Jak wynika z ostatnich dostępnych szacunków Izby Wydawców Prasy z lutego 2019 roku, Garmond Press miał w 2018 roku 15,5 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy (fot. Pixabay)

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uchylił postanowienie o zabezpieczeniu majątku Garmond Press SA. To kontynuacja sprawy po wniosku wydającej "Super Express" spółki Time SA o ogłoszenie upadłości kolportera.

Time SA zarzuca Garmondowi brak terminowego regulowania należności i działania polegające "na kreowaniu nieistniejących wierzytelności". 28 stycznia wydawca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Garmond Press w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia. 10 marca sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Został nim radca prawny i doradca restrukturyzacyjny Mateusz Bienioszek, prodziekan Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych.

Zagłosuj na zdjęcie, które otrzyma Nagrodę Internautów w konkursie Grand Press Photo 2020

Garmond Press 1 kwietnia wniósł zażalenie na postanowienie sądu, a 5 maja zostało ono uchylone. W sprawie nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy. "Zabezpieczenie majątku Garmond Press SA poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego zostało zniesione" - przekazał nam Artur Owczarek, prokurent spółki. "Skoro zatem wniosek spółki Time SA w sposób oczywisty nie zasługuje na ustanowienie przez sąd zabezpieczenia majątku naszej firmy, potwierdza to, że wnioskodawca nie uprawdopodobnił niewypłacalności Garmond Press SA" - dodał.

"Sąd uchylił postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia majątku spółki Garmond Press, a to oznacza, że nie pełnię już funkcji tymczasowego nadzorcy sądowego" - poinformował nas Mateusz Bienioszek. Dodał, że spodziewa się doręczenia postanowienia w tej sprawie w najbliższych dniach. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Time SA rozważa zaskarżenie decyzji sądu.

W przesłanym nam w ubiegłym tygodniu stanowisku Garmond nazwał wniosek o ogłoszenie upadłości "nierzetelnym" i "bezpodstawnym". Zaznaczył, że "Time SA złożył wniosek o ogłoszenie upadłości w złej wierze, z pełną świadomością, że roszczenia, na jakie powołuje się w swoim wniosku, są przedmiotem sporu". Wcześniej kolporter wypowiedział wydawcy umowę na dystrybucję "Super Expressu".

Dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak mówi "Presserwisowi", że IWP nie zajmuje się tym przypadkiem. - To sprawa pomiędzy wydawcami a Garmondem – ucina.

W ubiegłym tygodniu Wydawnictwo Tygodnik Powszechny złożyło pozew przeciwko Garmond Press. - Pozew dotyczy zwrotu naszych należności, zapłaty za liczne faktury – mówił "Presserwisowi" prezes wydawnictwa Jacek Ślusarczyk.

Przychody netto Garmond Press w 2018 roku wyniosły 232,57 mln zł (w 2017 roku było to 250,67 mln zł). Strata netto spółki w tym okresie to 1,45 mln zł wobec zysku netto 2,7 mln zł rok wcześniej. 

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 12.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.