Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 07, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Cała Rada Mediów Narodowych za odwołaniem Kurskiego z funkcji prezesa TVP

Jacek Kurski prezesem TVP jest od początku 2016 roku (Fot. Piotr Molecki/East News)

Wszystkich pięciu członków Rady Mediów Narodowych zagłosowało za odwołaniem prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego.

W piątek wieczorem przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził głosowanie korespondencyjne członków RMN w sprawie odwołania Kurskiego. Mieli o tym zdecydować do poniedziałku. - Już w tej chwili wpłynęły cztery głosy za podjęciem tej uchwały - powiedział Czabański podczas piątkowego briefingu prezydenta.

Były to głosy trójki polityków PiS: Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i Joanny Lichockiej, a także Juliusza Brauna, który trafił do RMN z rekomendacji PO. Już po zakończeniu briefingu za odwołaniem prezesa Kurskiego zagłosował również Grzegorz Podżorny (w Radzie z rekomendacji Kukiz'15)

Jednocześnie Juliusz Braun złożył wniosek o przeprowadzenie otwartego konkursu na stanowisko prezesa TVP.  "Konieczne jest w związku z tym niezwłoczne przygotowanie regulaminu konkursu. Zwracam się więc o niezwłoczne przedstawienie projektu regulaminu, który powinien być przedmiotem dyskusji na najbliższym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych" - napisał Braun do przewodniczącego Czabańskiego.

Andrzej Duda w piątek późnym wieczorem ogłosił, że podpisał nowelizację ustawy abonamentowej, przekazującą 1,95 mld zł z budżetu państwa na media publiczne. 

Wcześniej tego samego dnia Kurski napisał list do Dudy. „W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą (…) oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta. (…) Chcę Pana zapewnić, że moja osoba nie jest i nie będzie przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od Pana decyzji” - zaznaczył w nim.

Kurski był w piątek gościem „Wiadomości” TVP. - Pan prezydent otrzymał mój list, więc jeżeli tylko wyrazi jakiekolwiek sugestie wobec mojej osoby, to jestem do dyspozycji i nie muszę być prezesem telewizji. Dla mnie ważne jest, aby media miały finansowanie - powiedział.

(JSX, KOZ, 07.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.