Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 06, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jest decyzja prezydenta w sprawie blisko 2 mld zł dla państwowych mediów

Andrzej Duda ogłosił decyzję w piątek późnym wieczorem (fot. Piotr Molecki/East News, Jakub Kaminski/East News)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy abonamentowej, przekazującą 1,95 mld zł z budżetu państwa na media publiczne. 

Duda ogłosił swoją decyzję w piątek podczas briefingu ok. godz. 22.45. Jak powiedział, podpisał ustawę "na pewnych warunkach".

Dzięki nowelizacji, TVP i publiczne radio otrzymają łącznie 1,95 mld zł tytułem rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe.

Z tego tytułu w latach 2018-2019 media publiczne dostały z budżetu 1,26 mld zł (z czego 1,13 mld zł trafiło do TVP). Poprzednia rekompensata - za lata 2010-2017 - wyniosła 980 mln zł, z czego 860 mln zł dostała telewizja publiczna.

W piątek po południu Jacek Kurski napisał list do Andrzeja Dudy. „W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą (…) oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta. (…) Chcę Pana zapewnić, że moja osoba nie jest i nie będzie przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od Pana decyzji” - zaznaczył w nim.

Kurski był w piątek gościem „Wiadomości” TVP. - Pan prezydent otrzymał mój list, więc jeżeli tylko wyrazi jakiekolwiek sugestie wobec mojej osoby, to jestem do dyspozycji i nie muszę być prezesem telewizji. Dla mnie ważne jest, aby media miały finansowanie - powiedział.

W piątek wieczorem przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził głosowanie korespondencyjne uchwały członków RMN w sprawie odwołania Kurskiego. - Czas na oddanie głosu do poniedziałku – mówi „Presserwisowi” członek rady Juliusz Braun. - Już w tej chwili wpłynęły cztery głosy za podjęciem tej uchwały - powiedział podczas piątkowego briefingu Czabański.

(JSX, 06.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.