Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 04, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic: zwolnienie Majcherka i Rosiaka zagraża wolności prasy

Reporterzy bez Granic uważają, że w sprawach Dariusza Rosiaka i Wojciecha Majcherka naruszono zasady społeczeństwa demokratycznego (fot. Bartłomiej Ryży/„Press”, screen: YouTube.com/Polskie Radio)

Organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) wyraziła zaniepokojenie nieuzasadnionym zwolnieniem Dariusza Rosiaka z Polskiego Radia oraz Wojciecha Majcherka z Telewizji Polskiej.

„Niezależność polskich mediów jest zapisana w prawie, ale w praktyce jest bardzo względna” - oświadczyła szefowa RsF Pauline Adès-Mével. „Zwolnienie doświadczonych dziennikarzy, których profesjonalizm nigdy nie był kwestionowany, narusza zasady społeczeństwa demokratycznego i zagraża wolności prasy. Polityka zatrudnienia musi opierać się na dokonaniach i przejrzystości, a nie na związkach z liderami partii rządzącej” - dodała.

RsF przypomina, że Rosiak dowiedział się 17 stycznia, że umowa wiążąca go z radiową Trójką nie zostanie przedłużona. W jego sprawie zareagowało m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Natomiast Wojciech Majcherek został dyscyplinarnie zwolniony z TVP Kultura. List w tej sprawie do prezesa Jacka Kurskiego podpisało 59 osób ze świata kultury. Reporterzy bez Granic w oświadczeniu przypomnieli też wcześniejsze przypadki, m.in. zwolnienie Grażyny Bochenek z Radia Rzeszów czy Agaty KasprolewiczMałgorzaty Spór i Anny Zaleśnej z Polskiego Radia.

„Wolność prasy jest atakowana w Polsce od czasu wyboru konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku” - podkreśla organizacja. Polska zajmuje obecnie 59. miejsce na 180 w Światowym Indeksie Wolności Prasy przygotowywanym przez RsF.

(PAZ, 04.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.