Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio chce zwolnić Agatę Kasprolewicz i Sylwię Zadrożną

Agata Kasprolewicz już w kwietniu została odsunięta od prowadzenia audycji radiowej Jedynki (fot. Wojciech Surdziel, Wosu.pl/Press)

Władze Polskiego Radia zamierzają zwolnić dziennikarki Agatę Kasprolewicz i Sylwię Zadrożną - wynika z pisma, jakie dostały od spółki działające w niej związki zawodowe. Kasprolewicz jest nagradzaną dziennikarką zajmującą się publicystyką międzynarodową. W kwietniu o jej przywrócenie na antenę Jedynki zaapelowało 77 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia.

Na przełomie czerwca i lipca do związków zawodowych trafiło zapytanie o prawa pracownicze dziennikarek, w tym o ochronę przed zwolnieniem. Z naszych informacji wynika, że w zeszłym tygodniu związki otrzymały od spółki informację o tym, że podjęto decyzje, by wypowiedzieć umowy Agacie Kasprolewicz i Sylwii Zadrożnej. 

- Pracodawca, informując o zamiarze rozwiązania umów o pracę, podał, że wynika to z konieczności likwidacji stanowisk pracy w związku z restrukturyzacją - mówi jeden ze związkowców.

Z początkiem lipca w Polskim Radiu zlikwidowano naczelne redakcje: publicystyki międzynarodowej, gospodarczą i sportową. Agata Kasprolewicz pracowała w redakcji publicystyki międzynarodowej, a Sylwia Zadrożna - gospodarczej. Większość dziennikarzy z zamkniętych redakcji znalazła pracę w antenach.

- Powód rozwiązania umów jest nieprawdziwy. Wszystkie audycje tworzone przez redakcje zostały. Pracodawca zatrudniał nowych pracowników na stanowiska dziennikarskie, a w internecie pojawiły się informacje o naborze wydawców i dziennikarzy - opowiada nasz rozmówca ze związku zawodowego.

Agata Kasprolewicz już w kwietniu została odsunięta od prowadzenia audycji radiowej Jedynki. O jej przywrócenie na antenę zaapelowało do dyrektor anteny 77 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia. Wcześniej Kasprolewicz przestała prowadzić programy też w radiowej Dwójce i Polskim Radiu 24. Pozostała wydawcą magazynu "Raport o stanie świata" w Trójce. Kasprolewicz jest laureatką nagrody Grand Press w kategorii Reportaż radiowy.

Programy i rozmowy gospodarcze w radiowej Jedynce z początkiem lipca przestała także prowadzić Sylwia Zadrożna.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, pytany w niedzielę dlaczego radio chce zwolnić dziennikarki, ucina: - Proszę zwrócić się z tym pytaniem jutro do pani rzecznik. Z kolei Monika Kuś z biura zarządu spółki informuje, że "po ustaleniu wszystkich okoliczności sprawy, udzielimy panu odpowiedzi".

(KOZ, 12.08.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.