Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Styczeń 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dieselgate rysą na wizerunku

Volkswagen Group Polska ma zapłacić 120 mln zł za wprowadzenie w błąd konsumentów (screen YouTube / Volkswagen Group Polska)

Zdaniem ekspertów kryzys wizerunkowy Volkswagen Group Polska wywołany wysoką karą finansową, jaką nałożył na niego UOKiK, nie przełoży się w dużym stopniu na sprzedaż. Ale może zniechęcić do marki najbardziej świadomych konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Volkswagen Group Polska karę 120 mln zł za wprowadzenie w błąd konsumentów co do poziomu emisji spalin i kierowanie wytycznych skutkujących odrzuceniem reklamacji (dotyczy samochodów Volkswagen, Audi, Seat i Škoda produkowanych po 2008 roku). To wynik zakończonego 14 stycznia 2020 roku postępowania przeciwko koncernowi, które trwało od 2017 roku - tzw. afera dieselgate. Jest to najwyższa kara, jaką UOKiK nałożył za naruszenie praw konsumentów. "Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin - wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku" - uzasadnił decyzję Marek Niechciał, prezes UOKiK. Decyzja nie jest prawomocna.

Zdaniem Marcina Kalkhoffa, partnera w BrandDoctor, nałożona przez UOKiK kara wpłynie negatywnie na postrzeganie koncernu, ale będzie to chwilowe i w dłuższej perspektywie nie spowoduje znaczącego spadku sprzedaży. - Tego typu kryzys wizerunkowy jest niebanalny, ale nie przekreśla marki. A przydałby im się pstryczek w nos, aby dostrzegli, że dla klientów ważne są aspekty związane z dbaniem o środowisko – ocenia Kalkhoff.

Dr hab. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego komentuje: - Zdecydowana większość konsumentów nie odwróci się od marki, ponieważ już dawno by to zrobiła, ale z pewnością ci najbardziej świadomi mogą podjąć taką decyzję. Przed Volkswagenem sporo pracy, gdyż koncern ma kolejny temat, z którym musi się zmierzyć. W tym momencie dobrym rozwiązaniem będzie wzięcie odpowiedzialności za to, co wywołało kryzys i komunikowanie prawdy.

(IKO, 17.01.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Pytania o Krzysztofa Suwarta
Outdoor krzywi się na warszawską uchwałę krajobrazową
Raport o stanie Trójki
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.