Dział: PRASA

Dodano: Listopad 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"PB": restrukturyzacja nie pomogła Ruchowi

Ruch jest winien wydawcom prasy 162 mln zł (screen: YouTube/RuchVideo)

Według informacji "Pulsu Biznesu" (Bonnier Business Polska) kolporter prasy Ruch nie jest w stanie samodzielnie poprawić wyników finansowych i jest uzależniony od zewnętrznego dofinansowania. Spółka ma czekać na przejęcie przez Polski Koncern Naftowy Orlen.

"PB" podał, że w ostatnim sprawozdaniu nadzorcy sądowego spółki, firmy Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, można przeczytać, iż przychody Ruchu "nie wystarczają na pokrycie bieżących kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, która jest nierentowna" oraz że spółka istnieje tylko dlatego, że jej wierzyciel Alior Bank warunkowo utrzymuje jej finansowanie. "PB" stwierdza, że Ruch "po roku restrukturyzacji jest w gorszej kondycji niż przed nią. Niecierpliwie wygląda wybawiciela w postaci Orlenu".

Zapytaliśmy Ruch o publikację dziennika. "Nie komentujemy informacji dotyczących wyników finansowych Spółki, które nie są informacjami oficjalnymi" - napisał nam rzecznik Wojciech Paczyński. Jak dodał, zarząd spółki prowadzi "wiele zakrojonych na szeroką skalę działań związanych z minimalizacją kosztów operacyjnych Spółki". Kolporter zaznacza, że poprawia komunikację wewnętrzną w firmie, wprowadza nowe programy pracownicze i produkty do swoich punktów.

Ruch jest winien wydawcom prasy 162 mln zł. 15 kwietnia odbyły się zgromadzenia wierzycieli spółki, podczas których głosowano nad planem jej restrukturyzacji – większość była za przyjęciem układów. Najwięksi wydawcy objęci byli pierwszym przyspieszonym postępowaniem układowym (PPU 1), które zakładało 85-procentową redukcję wierzytelności, a średni wydawcy (objęci PPU 2) mieli zrezygnować z 50 proc. niespłaconych przez Ruch należności. Po zatwierdzeniu układów wszystkie akcje Ruchu miał przejąć Alior Bank i sprzedać je Orlenowi – jedynemu inwestorowi zainteresowanemu kupnem spółki.

Warszawski sąd restrukturyzacyjny 29 maja odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wydawcami z powodu uchybień formalnych. Pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie na niejawnym posiedzeniu zatwierdził układy. Zdaniem Ruchu decyzja otwiera drogę do transakcji z Orlenem.

W połowie września prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował PAP, że trwają rozmowy o warunkach transakcji przejęcia spółki Ruch, a do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zgodę na koncentrację. Orlen liczy, że KE prześle wniosek do UOKiK. Koncern paliwowy chce przejąć kolportera prasy do końca roku.

Orlen informował, że dzięki punktom Ruchu będzie rozwijać swoje sklepy O!Shop poza siecią stacji paliw. Planuje też poszerzenie oferty Ruchu o produkty sprzedawane obecnie na stacjach.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 04.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.