Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Październik 06, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda Literacka Nike 2019 dla Mariusza Szczygła za "Nie ma"

"Nie umiem zmyślać - gdybym umiał, to pisałbym powieści" - podkreślił Mariusz Szczygieł (screen: Wyborcza.pl)

Zwycięzcą 23. edycji Nagrody Literackiej Nike został Mariusz Szczygieł. Za najlepszą książkę roku jury wybrało zbiór reportaży „Nie ma”. Szczygieł został też laureatem Nike Czytelników „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie biorą udział wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Książka „Nie ma” Mariusza Szczygła, wydana przez wydawnictwo Dowody na Istnienie, to wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i największym problemie cywilizacji: utracie, braku, nieobecności. Opowiada o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza". Przewodniczący jury Marek Zaleski nazwał w laudacji „Nie ma” „reportażem egzystencjalnym”.

- Przyszedł taki moment w moim życiu, w którym pomyślałem, że piszę książki nie tylko dla czytelników oraz bohaterów i bohaterek, ale że mogę też pisać reportaże dla siebie. Tak jak wspaniale pisarze fikcji mogą różne sprawy pozałatwiać swoimi powieściami, tak samo można zrobić reportażem. Nie umiem zmyślać - gdybym umiał, to pisałbym powieści - podkreślił Mariusz Szczygieł.

Reporter po odebraniu Nike Czytelników wspomniał o niedawnym pożarze naszej redakcji. - Spaliła się redakcja „Pressu”, a ja ciągle czuje się dziennikarzem. Polecam państwa uwadze prowadzoną na Facebooku zbiórkę na rzecz odbudowania tej redakcji - powiedział Szczygieł.

Mariusz Szczygieł od lat 90. jest związany z "Gazetą Wyborczą" i "Dużym Formatem". Do Nike był już dwukrotnie nominowany - w 2007 roku za "Gottland" (zdobywca Nike Czytelników) i w 2011 roku za „Zrób sobie raj". W 2013 roku otrzymał tytuł Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press za reportaż "Śliczny i posłuszny". Jego książki są tłumaczone na kilkanaście języków.

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Literackiej Nike 2019, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę 6 października. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący). Uroczysta gala Nike w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego była transmitowana na antenie TVN 24, a także w internecie - w serwisie Wyborcza.pl.

Pozostałymi książkami finalistkami 23. edycji Nagrody Nike były: „Błoto słodsze niż miód” Małgorzaty Rejmer, „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego, „Prymityw. Epopeja narodowa” Marcina Kołodziejczyka, „Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej”, „Turysta polski w ZSRR” Juliusza Strachoty” i „Królestwo” Szczepana Twardocha.

(PAZ, 06.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.