Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 27, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google nie chce płacić redakcjom za ich teksty umieszczane w wyszukiwarce

Google nie będzie płacić redakcjom w Europie za zamieszczane w jego serwisach skróty artykułów (fot. archiwum "Press")

Mimo przyjęcia przez UE dyrektywy o prawach autorskich Google poinformował, że nie będzie płacić redakcjom w Europie za zamieszczane w jego serwisach skróty artykułów. Grozi, że jeśli nie będzie mógł z nich korzystać za darmo, to nie będzie ich prezentować w wyszukiwarce.

Zarząd Google przekonuje, że przynosi wydawcom „wiele korzyści”, bo przekierowuje czytelników na strony ich serwisów. Francja jako pierwszy kraj wprowadziła reformę prawa autorskiego dla wydawców prasy. W październiku zacznie tam obowiązywać prawo zgodne z unijną dyrektywą umożliwiającą prasie pobieranie opłat od platform internetowych typu Google czy Facebook. Google zapowiada, że nie zamierza płacić francuskim wydawcom. W związku z tym rząd rząd Francji zamierza rozpocząć konsultacje na ten temat z unijnymi partnerami.

Parlament Europejski w marcu przyjął dyrektywę, na mocy której giganci internetu zobowiązani są do wykorzystywania tekstów prasowych wyłącznie za zgodą właścicieli praw autorskich, a dziennikarze powinni być wynagradzani za zamieszczanie ich artykułów w takich serwisach jak np. Google News.

Galeria: "Katarzyna Wielka" w HBO i HBO Go

(MC, 27.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.