Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 11, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Śledztwo przeciwko rosyjskiemu dziennikarzowi Iwanowi Gołunowowi umorzone

Iwana Gołunowa zatrzymano 4 czerwca w centrum Moskwy (screen: Meduza.io)

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamknęło śledztwo przeciwko dziennikarzowi rosyjskiego, niezależnego serwisu informacyjnego Meduza.io, Iwanowi Gołunowowi, oskarżonemu o posiadanie i handel narkotykami. Policjanci, którzy zatrzymali Gołunowa, zostali zawieszeni w wykonywaniu czynności służbowych.

Iwan Gołunow jest znanym dziennikarzem śledczym, który zajmował się m.in. korupcją wśród moskiewskich urzędników. Zatrzymano go 4 czerwca w centrum Moskwy, gdy szedł na spotkanie ze swoim informatorem. W plecaku Gołunowa znaleziono później torebkę z narkotykami - dziennikarz utrzymywał, że nie należy do niego. Kolejną torebkę z nielegalnymi substancjami policja znalazła podczas przeszukania mieszkania zatrzymanego. Dziennikarz został oskarżony o sprzedaż narkotyków na dużą skalę, za co rosyjskie prawo przewiduje karę od 10 do 20 lat więzienia, a sąd orzekł dwa miesiące aresztu domowego. Obrońcy Gołunowa utrzymywali, że narkotyki podrzucili mu policjanci, którzy potem mieli pobić dziennikarza.

W obronie Gołunowa wystąpiło wielu znanych artystów i dziennikarzy. W poniedziałek dzienniki "Wiedomosti", "RBK" i "Kommiersant" ukazały się z takimi samymi okładkami, wspierającymi Gołunowa i wystąpiły z żądaniem transparentnego śledztwa w sprawie dziennikarza. Na środę zapowiadane były protesty w Moskwie.

We wtorek po południu rosyjskie MSW oświadczyło, że zamyka śledztwo z powodu braku dowodów na winę Gołunowa.

(MAK, 11.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.