Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 10, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rosyjskie dzienniki z okładkami w obronie Gołunowa

"Wiedomosti", "RBK", "Kommiersant" w poniedziałek opublikowały wspólne oświadczenie w sprawie Gołunowa

"Wiedomosti", "RBK" i "Kommiersant" wystąpiły z żądaniem transparentnego śledztwa w sprawie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa. Wszystkie trzy dzienniki ukazały się w poniedziałek z wielkimi napisami na okładkach "Ja/my – to Iwan Gołunow".

Gołunow, dziennikarz niezależnego portalu informacyjnego Meduza.io, którego redakcja mieści się na Łotwie, został zatrzymany w czwartek. Według policji w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki, a podczas rewizji w jego mieszkaniu znaleziono kokainę. Adwokaci dziennikarza zapewniają, że narkotyki mu podrzucono. Ogłosili także, że po zatrzymaniu Gołunow był bity przez policjantów, policja temu zaprzeczyła.

W sobotę Gołunowowi postawiono zarzuty dotyczące próby obrotu narkotykami, grożące karą od 10 do 20 lat więzienia. Dziennikarz trafił do szpitala, a stamtąd do sądu, który zadecydował o umieszczeniu go w areszcie domowym na dwa miesiące. Redakcja portalu Meduza uważa zatrzymanie swego korespondenta za prowokację związaną z jego działalnością zawodową.

Także redakcje trzech dzienników nie wykluczają, że aresztowanie dziennikarza wiąże się z jego pracą. "Nie uważamy, by dowody winy Iwana Gołunowa przedstawione przez śledczych były przekonujące" – głosi wspólne oświadczenie gazet opublikowane w poniedziałek. Redakcje wyraziły wątpliwości, czy przy przeprowadzeniu działań śledczych wobec Gołunowa nie zostało naruszone prawo. Dzienniki zażądały w tym apelu, by działania policjantów, którzy przeprowadzali zatrzymanie, poddać dokładnej kontroli, a jej wyniki udostępnić mediom. Zaznaczają, że oczekują "bezwzględnego przestrzegania prawa" od organów ochrony prawa. "Będziemy uważnie śledzić przebieg śledztwa" – zapowiedziały redakcje.

Gołunow, określany jako jeden z najlepszych w Rosji dziennikarzy śledczych, badał domniemane transakcje korupcyjne w moskiewskim merostwie i działania nielegalnego biznesu. W przeszłości dziennikarz pracował w czołowych rosyjskich mediach: dziennikach gospodarczych "Wiedomosti" i "RBK", rosyjskiej edycji magazynu "Forbes" i niezależnej telewizji Dożd.

(JSX, PAP, 10.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.