Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 21, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grupa Cyfrowy Polsat w 2018 roku miała 816,1 mln zł zysku netto

Wpływy z reklamy i sponsoringu Grupy Polsat wyniosły 1,2 mld zł (fot. materiały prasowe)

Grupa Cyfrowy Polsat w 2018 roku uzyskała 10,69 mld zł przychodu (wzrost o 10,6 proc.) i 816,1 mln zł zysku netto. Jej wynik EBITDA wyniósł 3,7 mld zł (wzrost o 7,1 proc.)

Przychody segmentu nadawania i produkcji telewizyjnej Grupy Cyfrowy Polsat osiągnęły 1,7 mld zł (wzrost o 18 proc.), a jego wynik EBITDA - 553 mln zł (wzrost o 10 proc.).

Wpływy z reklamy i sponsoringu Grupy Polsat wyniosły 1,2 mld zł (wzrost o 6,8 proc. w porównaniu z 2017 rokiem).

W samym czwartym kwartale 2018 roku przychody Grupy Cyfrowy Polsat wyniosły 3 mld zł (wzrost o 17,3 proc.), a EBITDA - 941 mln zł (wzrost o 10,3 proc.). Grupa wypracowała 65,4 mln zł zysku netto.

Grupa Cyfrowy Polsat na koniec 2018 roku miała 5,71 mln klientów (spadek o 1,2 proc.), którym w modelu abonamentowym świadczyła 14,26 mln usług (wzrost o 4,2 proc.) - w tym: 7,35 mln usług telefonii komórkowej (wzrost o 6 proc.), 5,1 mln płatnej telewizji (wzrost o 3,2 proc.) i 1,82 mln internetu (wzrost o 0,3 proc.). ARPU, czyli średni przychód z jednego klienta wyniósł 83,2 zł (wzrost o 2,8 proc.). Wskaźnik odpływu abonentów zmniejszył się z 8,8 proc. do 7,6 proc.

Dodatkowo Cyfrowy Polsat na koniec raportowanego okresu miał jeszcze 2,65 mln aktywnych usług przedpłacowych (spadek o 6,7 proc.), głównie telefonii komórkowej.

Na koniec 2018 roku z oferty multiplay Smart Dom korzystało 1,8 mln klientów.

Medialno-telekomunikacyjną Grupę Cyfrowy Polsat tworzą: Telewizja Polsat, platforma satelitarna Cyfrowy Polsat, operator telefonii komórkowej Polkomtel i firma telekomunikacyjna Netia (Cyfrowy Polsat jest jej większościowym akcjonariuszem). (KOZ)

(21.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 21, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Włodzimierz Szaranowicz kończy karierę dziennikarza

Włodzimierz Szaranowicz obchodzi właśnie 70. urodziny (fot. Piotr Król/ archiwum "Press")

"Żegnam się z telewizją i zawodem" - oświadczył Włodzimierz Szaranowicz. Wieloletni dziennikarz i komentator Telewizji Polskiej przyznał, że to decyzja spowodowana jego chorobą. 

Zakończenie zawodowej kariery Szaranowicz obwieścił w wywiadzie na stronie internetowej TVP Sport. Przeprowadził go Jerzy Chromik, który pracuje z Szaranowiczem nad biograficzną książką. 

Popularny komentator sportowy przyznał, że ma problemy neurologiczne. Nie podał jednak nazwy ani szczegółów choroby. "Teraz nie chcę wiedzieć, jak się to będzie rozwijało. Będę z tym musiał żyć, ale nadal zachowuję się tak, jakby było normalnie. Wstaję i przełamuję się, a jak coś boli, to staram się ćwiczyć, żeby zlokalizować to miejsce i po prostu wygonić diabła" - mówił w rozmowie. 

Dowiedział się o chorobie, gdy był dyrektorem TVP Sport (pełnił tę funkcję do 2017 roku). "Nagle zacząłem wolniej kojarzyć, nie znosiłem stresu, uciekałem przed nim. To się nie łączyło z życiem dziennikarskim, które mnie regenerowało, tylko z tym życiem dyrektorskim. Nie mogę powiedzieć, że to były złe lata dla mnie, ale inne, wymagające innych predyspozycji. Być może jako dowódca prowadzący ekipę olimpijską byłem na swoim miejscu, natomiast jako menedżer, który miał na co dzień walczyć o wszystko w tej telewizji, aby się w jakiś sposób budowała przyszłość sportu, to może to nie było dla mnie wymyślone zajęcie" - przyznał. 

Na Twitterze jego decyzję skomentowali dziennikarze sportowi. "Mistrzowski głos, wiedza, kultura i umięjetność takiego opowiadania, że bez niego widowisko po prostu byłoby niepełne" - napisał Michał Kołodziejczyk, redaktor naczelny WP SportoweFakty. "Smutny ten pierwszy dzień wiosny - Włodzimierz Szaranowicz żegna się z telewizją i zawodem" - dodał Michał Pol, dyrektor programowy segmentu sportowego w Grupie Onet-Ringier Axel Springer Polska.

Nieco ponad rok temu poinformował widzów Telewizji Polskiej, że więcej nie skomentuje zimowych igrzysk olimpijskich (kolejne odbędą się w 2022 roku).

Włodzimierz Szaranowicz obchodzi właśnie 70. urodziny. Z TVP związany jest od 1978 roku. Od 1980 roku obsługiwał dziennikarsko wszystkie letnie i zimowe igrzyska olimpijskie (z wyjątkiem Los Angeles w 1984 roku). Komentował m.in. kolarstwo, lekkoatletykę, piłkę nożną, skoki narciarskie, siatkówkę, boks. Od listopada 2009 roku do połowy 2017 roku był dyrektorem TVP Sport. Szaranowicz jest laureatem Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego (2016), a także zdobywcą Superwiktora (2009) i Złotej Telekamery (2009).

Przeczytaj rozmowę Grzegorza Kopacza z Włodzimierzem Szaranowiczem z magazynu "Press" (03/2017).

(SK, 21.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.