Dział: PRASA

Dodano: Marzec 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wojciech Staszewski stracił etat w Agorze

Wojciech Staszewski pracował w Agorze, z przerwami, od 1991 roku (fot. Wojciech Surdziel/Wosu.pl)

Wieloletni dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Staszewski, zatrudniony ostatnio w magazynie "Wysokie Obcasy Praca", poinformował, że stracił etat w Agorze. Redakcja zaproponowała mu współpracę zewnętrzną.

– Obecnie jestem na okresie wypowiedzenia, pracuję nad kolejnymi tekstami, bo jednak trzeba coś odłożyć na czas niepewności i jednocześnie rozglądam się za pracą – mówi "Presserwisowi" Staszewski. Całą historię opisał na swoim blogu.

"Musimy oszczędzać, powiedzieli mi. A potem powiedzieli, że bardzo chcą moich tekstów, tylko żebym pisał z zewnątrz. W tym dziale chcą, w drugim, trzecim, czwartym – ale na żadnym pokładzie nie ma dla mnie miejsca na okręcie, mam wrzucać teksty z szalupy" – pisze Staszewski. Zaznacza, że zaproponowano mu zapłatę w formie wierszówki, bez pensji minimalnej, czyli tzw. podstawy. – Nie chcę pracować na takich warunkach, choć być może będę musiał. Dziennikarstwo to jest to, co umiem i lubię robić, i co chciałbym robić – przyznaje Staszewski.

Olga Gitkiewicz, reporterka i jedna z założycielek komisji środowiskowej dziennikarzy przy Ogólnopolskim Związku Zawodowym "Inicjatywa Pracownicza", mówi, że etaty na rynku dziennikarskim skurczyły się i doświadczenie Staszewskiego nie jest jednostkowe. – Nie powinniśmy do tego podchodzić tak lekko, z przekonaniem, że skoro rynek się zmienił, to dziennikarze muszą się dostosować. Nie rozumiem też sytuacji, w której Agora mówi dziennikarzowi, aby pisał teksty, ale nie daje mu etatu. To jest uciekanie od kosztów – stwierdza.

Agora do zamknięcia wydania "Presserwisu" nie odpowiedziała na nasze pytania.

Wojciech Staszewski już kilka lat temu na swoim blogu poruszał temat trudnej sytuacji dziennikarzy na rynku pracy. Opisał, że choć pracuje w jednym z największych dzienników w Polsce, nie stać go na wyjazd z żoną na maraton do Frankfurtu. – Za chwilę się okaże, że dziennikarza nie będzie stać na wyjazd na maraton do Krakowa – mówi.

Staszewski dla Agory pracował od 1991 roku, z przerwami. Od 2013 do 2016 był związany z "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer), w 2017 roku pracował w dziale reportażu "Twojego Stylu" (Wydawnictwo Bauer). W styczniu ubiegłego roku zaczął pracę w "Wysokich Obcasach Praca". Jest laureatem nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne w latach 2004 i 2008.

(KW, 08.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora z 9,4 mln zł zysku w 2018 roku

Wpływy ze sprzedaży "Gazety Wyborczej" za 2018 rok wyniosły 92,3 mln zł (fot. Agora.pl)

Zysk netto Agory za 2018 rok wyniósł 9,4 mln zł. Przychody Grupy wyniosły 1,14 mld zł, czyli zmniejszyły się o 2,1 proc. w porównaniu do roku 2017. Ten spadek to wynik głównie niższych wpływów w segmentach druk i prasa. Wzrosły przychody ze sprzedaży biletów w kinach Helios.

Zysk netto Agory za 2018 rok wyniósł 9,4 mln zł wobec straty 79,3 mln rok wcześniej. Wynik EBITDA to 98,4 mln zł, co oznacza spadek o 17,2 proc. (ze 118,9 mln zł).

Przychody Grupy wyniosły 1,14 mld zł. Największe Agora uzyskała ze sprzedaży usług reklamowych – 554,5 mln zł (wzrost o 0,8 proc. w porównaniu do roku 2017). Przychody ze sprzedaży biletów do kin sieci Helios wzrosły o 6,4 proc. i wyniosły 236,4 mln zł, a ze sprzedaży wydawnictw Agora uzyskała 131,1 mln zł (spadek o 2,4 proc.).

Poza tym przychody ze sprzedaży barowej w kinach to 90,2 mln zł (wzrost o 8,5 proc.), ze sprzedaży usług poligraficznych – 63,7 mln zł (spadek aż o 32,2 proc.), a z pozostałej sprzedaży – 65,3 mln zł (spadek o 20,2 proc.).

Wpływy ze sprzedaży "Gazety Wyborczej" za 2018 rok wyniosły 92,3 mln zł (spadły o 0,6 proc. w stosunku do 2017 roku). W raporcie Agora przypomina, że liczba prenumerat cyfrowych Wyborcza.pl wyniosła 170,5 tys., co oznacza wzrost o ponad 28 proc. w stosunku do stanu na koniec 2017 roku (133 tys.).

Koszty operacyjne Agory wyniosły 1,14 mld zł i były niższe o 7,9 proc. niż w roku 2017. W komunikacie spółka podaje, że istotny wpływ na poziom kosztów miały m.in. odpisy na należności od Ruchu (20,3 mln zł), odpisy aktualizujące wartość aktywów (9,9 mln zł) i koszty restrukturyzacji (3,6 mln zł).

Zatrudnienie etatowe w Agorze na koniec 2018 roku wyniosło 2711 etatów i zmniejszyło się o 136 etatów w porównaniu do końca ubiegłego roku.

Ale we wtorek spółka podała, że planuje zwolnienie do 153 pracowników, głównie w segmencie druk, w tym 90 proc. zatrudnionych w drukarni spółki w Pile oraz 90 proc. zatrudnionych w spółce Agora Poligrafia w Tychach. 

(KW, 08.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.