Dział: PRASA

Dodano: Marzec 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki

Wyboru dokonano spośród 33 książek, które przeszły do drugiego etapu konkursu

Wśród nominowanych do międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018 są cztery reportaże polskie i sześć zagranicznych. Zwycięzcę poznamy w maju podczas Warszawskich Targów Książki.

Z Polski nominację otrzymali: Paweł Kapusta za reportaż "Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym" (Wielka Litera), Małgorzata Rejmer za "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" (Czarne), Mariusz Szczygieł za "Nie ma" (Dowody na Istnienie) i Ilona Wiśniewska za "Lud. Z grenlandzkiej wyspy" (Czarne).

Wśród zagranicznych nominowanych znaleźli się: Masha Gessen za "Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji" (Prószyński i S-ka), Ben Judah za reportaż "Nowi londyńczycy" (Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego), Niklas Orrenius za "Strzały w Kopenhadze" (Wydawnictwo Poznańskie), Rob Schmitz za "Ulicę Wiecznej Szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj" (Czarne), Marci Shore za reportaż "Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie" (Wyd. Krytyki Politycznej) i Maciej Zaremba Bielawski za "Dom z dwiema wieżami" (Karakter).

Nominowanych wskazało jury z Olgą Stanisławską na czele. Wyboru dokonano spośród 33 książek, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Łącznie do 10. edycji Nagrody zostały zgłoszone 123 pozycje nadesłane przez 26 wydawnictw. O wyróżnionych reportażach można przeczytać w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" i na Wyborcza.pl.

Konkurs został ustanowiony przez Miasto st. Warszawę, jego współorganizatorem jest "Gazeta Wyborcza", a mecenasem Kulczyk Investments.

(KW, 05.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.