Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 17, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook zaostrzy zasady zamieszczania reklam politycznych w serwisie

Zmiany zasad zamieszczania reklam politycznych na Facebooku obowiązywałyby na terenie całej Unii Europejskiej (fot. Pixabay.com)

Przed planowanymi na 2019 rok wyborami w krajach Unii Europejskiej Facebook zaostrzy regulamin zamieszczania w serwisie reklam politycznych. 

Zmiany związane są z incydentami z poprzednich lat, kiedy serwis służył politykom do rozsiewania fake newsów dyskredytujące konkretne opcje polityczne.

Przedstawiciele Facebooka w rozmowie z agencją Reuters informują, że zgodnie z nową polityką firmy reklamy polityczne mogą być zamieszczane w serwisie jedynie przez lokalne podmioty zarejestrowane w kraju, w którym ukazują się reklamy. Dodatkowo informacje o zakupionych reklamach oraz reklamodawcach będą przechowywane w otwartej bazie przez siedem lat.

Nowe rozwiązania zadebiutowały już w Irlandii. 16 lutego obejmą one Nigerię w związku z wyborami prezydenckimi, z kolei na Ukrainie – 31 marca.

Biuro prasowe Facebooka w odpowiedzi na nasze pytanie, kiedy podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w Polsce, odpowiedziało, że będą wprowadzane stopniowo na kolejnych rynkach, w tym w krajach Unii Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczono, że jednym z obecnie dostępnych w Polsce narzędzi jest możliwość zobaczenia wszystkich reklam, jakie dana strona ma w tym momencie aktywne.

- Zaczynając od Stanów Zjednoczonych, w ubiegłym roku Facebook wprowadził dodatkowe rozwiązania: wymaga weryfikacji tożsamości i lokalizacji reklamodawcy oraz oznaczenia reklam politycznych wraz z informacją przez kogo dana reklama została opłacona. Reklamy o charakterze politycznym są również przechowywane w archiwum wraz z informacją kto je zobaczył oraz jaka kwota została przeznaczona na ich promocję - podało biuro.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PD, 17.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook zamknął ponad 300 stron szerzących rosyjską dezinformację

(fot. Pixabay.com)

Facebook usunął 364 strony oraz profile w serwisie i na Instagramie, które były wykorzystywane do szerzenia dezinformacji przez Rosję.

Jak poinformował szef polityki cyberbezpieczeństwa koncernu Nathaniel Gleicher na blogu firmowym, kontrolowane przez Rosję strony i profile prowadziły swoją działalność w krajach bałtyckich, Azji Centralnej, na Kaukazie i w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Konta miały być przypisane m.in. do pracowników rosyjskiej agencji informacyjnej Sputnik.

Dodatkowo, w oparciu o informacje pochodzące od amerykańskich organów ścigania, firma usunęła 107 kont, grup i stron na Facebooku oraz 41 profili na Instagramie, które założone zostały w Rosji i działały na terenie Ukrainy. Gleicher podkreśla, że nie ma dowodów na to, by obie operacje były ze sobą powiązane, jednak wykorzystywano podobne taktyki do mylenia użytkowników.

(PD, 18.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.