Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie służby coraz częściej sięgają po dane użytkowników Facebooka

Facebook pozytywnie rozpatrzył 54 proc. wniosków z Polski o udostępnienie danych użytkowników (fot. Pixabay.com)

W pierwszej połowie br. polskie służby złożyły 1842 wnioski o ujawnienie danych właścicieli 2715 kont na Facebooku. To o 24,8 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2017 roku.

Służby mogą występować z takimi wnioskami na podstawie regulaminu serwisu i amerykańskiego prawa (m.in. ustawy federalnej Stored Communications Act).

Z raportu opublikowanego przez Facebooka wynika, że większość wniosków dotyczyła spraw związanych z toczącymi się postępowaniami – było ich 1710 (pozytywnie rozpatrzono 51 proc.), pozostałe 132 dotyczyły nagłych przypadków (pozytywnie rozpatrzono 86 proc.).

Łącznie na całym świecie Facebook otrzymał w pierwszej połowie roku 103,8 tys. wniosków od służb o udostępnienie danych użytkowników kont w serwisie (wzrost o 31,6 proc. w porównaniu z 2017 rokiem). Najwięcej wniosków było ze Stanów Zjednoczonych – 42,5 tys., Indii – 16,6 tys. i Wielkiej Brytanii – prawie 8 tys.

(PD, 29.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Burmistrz Przedborza skazany za podżeganie do zabójstwa blogerów

(fot. Pixabay.com)

Sąd Rejonowy w Radomsku skazał burmistrza miejscowości Przedbórz (woj. łódzkie) Miłosza N. na jeden rok i trzy miesiące więzienia w sprawie wysyłania do lokalnych blogerów SMS-ów z groźbami pozbawienia ich życia. Wyrok nie jest prawomocny.

Burmistrz został skazany za podżeganie Wojciecha O. do wysyłania w 2015 roku wiadomości SMS do mieszkanki miasta, która z kilkoma innymi osobami współtworzy blog Jawny Przedbórz i występuje do urzędu miasta z wnioskami o udostępnienie informacji publicznej. W czerwcu 2016 roku policja zatrzymała Wojciecha O., który twierdził, że to Miłosz N. nakłaniał go do pisania wiadomości w zamian za przedłużenie zatrudnienia jego narzeczonej w urzędzie miasta. Burmistrz zaprzeczał, by miał cokolwiek wspólnego z wysyłaniem tych SMS-ów.

- Bezpieczeństwo osobiste dziennikarzy jest podstawowym warunkiem swobodnego przekazywania informacji i wypełniania przez nich swojej misji. Dotyczy to tak samo bezpieczeństwa osób, które w podobny sposób jak dziennikarze sprawują funkcję kontrolną wobec władzy i informują społeczeństwo o istotnych sprawach publicznych,  takich jak blogerzy i blogerki - komentuje Konrad Siemaszko, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która obserwuje to postępowanie.

Urząd Miejski w Przedborzu nie odpowiedział na nasze pytania.

(GDYJ, 29.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.