Temat: radio

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wspominamy dziennikarzy, którzy odeszli

(fot. Pixabay)

Janina Paradowska, Krzysztof Miller, Andrzej Urbański, Piotr Aleksandrowicz, Bogusław Kaczyński czy Maria Czubaszek to wybitne osobowości świata mediów, które odeszły na zawsze w ostatnim roku. W dniu Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych dziennikarzy i ludzi mediów.

Janina Paradowska była opętana dziennikarstwem i polityką. Można było się z nią nie zgadzać, ale nie można było jej ignorować. Nie chorowała, ale mówiła o umieraniu. Robiła to bez dramatyzmu i namaszczenia, nie uderzała w tony tragiczne. Zmarła 29 czerwca. Pośmiertną sylwetkę legendarnej dziennikarki "Polityki" prezentujemy w tekście "Dama".

Fotoreporter Krzysztof Miller zmarł tragicznie, jak pisały gazety, 9 września. Miał 54 lata. "Chciał żyć. Widziałem, że walczy, próbuje, zmaga się ze sobą. Inaczej niż Kevin Carter z Bractwa Pif-Paf, który popadł w ciężką depresję i popełnił samobójstwo; inaczej niż inni fotografowie wojenni, którzy odebrali sobie życie; on nie rezygnował. Też myślałem, że jakoś się trzyma, że jest lepiej" - pisze o przyjacielu Andrzej Niziołek.

- Andrzej Urbański był ostatnim wielkim prezesem Telewizji Polskiej. Mógł w niej dokonać znacznie więcej, lecz nie sprzyjały mu okoliczności – wspomina Wojciech Pawlak, były dyrektor TVP 2, dziś szef kanału Wirtualnej Polski. "Człowiek dialogu, dobry duch prawicy i jeden z lepszych szefów TVP. Mądry człowiek wielkiej klasy" - napisał Jacek Nizinkiewicz.

W 2016 roku odeszli także:

W marcu zmarł Piotr Adamczewski, wieloletni dziennikarz "Polityki" i krytyk kulinarny. Miał 73 lata. Z "Polityką" związany był od 1981 roku jako sekretarz redakcji. Pisał felietony "Za stołem" i prowadził blog kulinarny "Gotuj się" na Polityka.pl. W Tok FM prowadził audycję "Na apetyt... Adamczewski!". Wcześniej pracował także m.in. w "Sztandarze Młodych", "Kulisach", "Kulturze".

W wieku 62 lat zmarł Piotr Aleksandrowicz, były reporter PAP, dziennikarz „Itd", redaktor w „Przeglądzie Tygodniowym", redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" (1996-2001), redaktor naczelny "Dziennika Polskiego", szef działu Biznes w "Newsweek Polska". Przez trzy lata walczył z rakiem płuc. Jako redaktor zawsze stawiał na jakość przekazywanych czytelnikom informacji.

W wieku 61 lat zmarła Małgorzata Bartyzel - dziennikarka, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości. W latach 70. ubiegłego wieku działała w opozycji. Pracowała w redakcji "Solidarności Ziemi Łódzkiej", a w latach 90. m.in. w "Dzienniku Łódzkim", w piśmie "Nowy Świat" oraz w miesięczniku "Aspekt Polski".

1 sierpnia br. w Zwierzyńcu zmarł Wojciech Białasiewicz, w latach 1989-2009 redaktor naczelny "Dziennika Związkowego" w Chicago. W latach 60. i 70. ub. wieku pracował jako dziennikarz i publicysta lubelskiego oddziału "Słowa Powszechnego. Miał 76 lat.

Michał Bogusławski, dokumentalista, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny przez ponad 50 lat związany z Telewizją Polską. Współpracował z Teatrem Telewizji, Teatrem Sensacji Kobrą, Studiem 2, Młodzieżowym Studiem Literackim. Był autorem widowisk telewizyjnych i filmów. Był rektorem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie

Maria Czubaszek - pisarka, satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka. Zmarła w wieku 76 lat. Pracę rozpoczęła w 1960 roku w Programie I Polskiego Radia, w 1966 roku związała się z Programem III Polskiego Radia. Była autorką wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Występowała w roli stałej komentatorki w ”Szkle kontaktowym” w TVN 24

Po ciężkiej chorobie zmarł Waldemar Dziki, reżyser, producent, były dyrektor zarządzający i członek zarządu Telewizji Polsat. Miał 59 lat.

W wieku 94 lat zmarł w Warszawie dziennikarz, publicysta i aktor Dominik Dzierżykraj-Morawski. Był watykanistą, specjalistą od krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opozycji antykomunistycznej i Kościoła katolickiego. Był wieloletnim rzymskim korespondentem paryskiej "Kultury". Od 1982 pracował jako watykański korespondent sekcji polskiej BBC. Publikował również w prasie włoskiej, amerykańskiej  i polskiej ("Ład", "Konfrontacje", "Młoda Polska"). Współpracował z RAI.

W wieku 36 lat zmarł Damian Gapiński, dziennikarz i publicysta portalu WP. Był współtwórcą portalu SportoweFakty, na początku jego redaktorem naczelnym. Pisał głównie o żużlu.

29 sierpnia w wieku 53 lat zmarł Andrzej Georgiew - portrecista aktorów, pisarzy, muzyków, celebrytów oraz ludzi biznesu. Jego zdjęcia publikowały liczne wydawnictwa książkowe, prasowe i fonograficzne

Po ciężkiej chorobie, zmarł Jarosław Giziński, dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową. Był hungarystą. Ostatnio był szefem działu Kraje tygodnika „Wprost”, ale pracował w nim już w latach 1991-2001. Potem przez 10 lat był szefem działu Zagranica w tygodniku „Newsweek Polska”, z którym rozstał się w 2012 roku. W latach 2012-2015 był dziennikarzem „Rzeczpospolitej”.

W wieku 58 lat zmarła Dorota Gonet, od niemal 30 lat związana z Radiem Lublin. Prowadziła wiele autorskich audycji poświęconych muzyce poważnej.

Po kilku miesiącach ciężkiej choroby zmarł Tadeusz Górny, dziennikarz, redaktor. Od 1966 roku pracował w Polskim Radiu, a od 1969 roku w Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym miesięczników „Kurenda” i „Poradnik Muzyczny”. Prowadził autorski program „Książki z górnej półki”, emitowany najpierw w Polsacie, potem w TVP.

1 czerwca zmarła Maria Jedlińska-Adamus, prezes Wydawnictwa Szaniec, dawniej wydawca tygodnika "Nasza Polska". Zmarła podczas comiesięcznego spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP w Domu Dziennikarza w Warszawie.

Zmarł Andrzej Jeziorek, operator telewizyjny, pełniący funkcje kierownicze w Telewizji Polskiej. Był m.in. dyrektorem TVP Kraków, TVP Bydgoszcz i TVP 3. W 2006 roku związał się z TVN, gdzie zajmował się projektami specjalnymi. W grudniu 2009 roku wrócił do Telewizji Polskiej jako dyrektor Agencji Produkcji Telewizyjnej. Zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie. Miał 63 lata.

Bogusław Kaczyński - krytyk i publicysta muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej - zmarł w Warszawie w wieku 73 lat. Miał w swoim dorobku wiele programów telewizyjnych, m.in. "Zaczarowany świat operetki", wieczory z cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia". Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

Jacek Kalinowski przez ponad 10 lat był rzecznikiem sieci komórkowej Orange. Od 2008 roku był rzecznikiem prasowym polskiego oddziału Microsoft. Kalinowski pracował także w biurze prasowym rządu (1992-1993), biurze prasowym Ministerstwa Finansów (1993) i agencji PR Sigma I.

Zdzisław Kazimierczuk, współtwórca „Tygodnika Zamojskiego” i były redaktor naczelny kilku lokalnych tygodników. Miał 83 lata.

Beata Kolis, przez 13 lat (1989-2003) pracowała w Telewizji Polskiej – była m.in. reporterką, gospodarzem i wydawcą "Wiadomości". Na początku lat 90. związana też była z Polskim Radiem.

Aleksander Minkowski był autorem ponad 60 książek, m.in. "Droga do Niury", a także przeznaczonych dla młodzieży "Szaleństwo Majki Skowron" i "Gruby", na podstawie których powstały seriale telewizyjne. Pracował jako reportażysta w tygodniku "Świat". Był też redaktorem naczelnym tygodnika "Skandale".

W Kołobrzegu, na skutek choroby nowotworowej, zmarł Jerzy Patan, dziennikarz i fotoreporter przez ponad trzy dekady związany z "Głosem Koszalińskim” oraz "Głosem Pomorza”. W czasie transformacji ustrojowej jako fotoreporter zachodnioniemieckiego “Volksblatt” pracował w Berlinie. Miał 77 lat.

W wieku 70 lat zmarł Franciszek Hipolit Piątkowski, były dziennikarz m.in. „Kuriera Lubelskiego” i „Dziennika Wschodniego”. Pracę zaczął w 1969 roku w redakcji „Sztandaru Ludu”. Prowadził warsztat dziennikarza prasowego na Wydziale Politologii UMCS.

Krzysztof Raczkowiak od 1974 roku był fotoreporterem lokalnego tygodnika w Lubinie. Do historii przeszły jego zdjęcia dokumentujące tzw. zbrodnie lubińską z 31 sierpnia 1982 roku, w tym fotografia mężczyzn biegnących ze śmiertelnie rannym Michałem Adamowiczem. Miał 64 lata. Przegrał walkę z rakiem.

Stanisław Rams, dziennikarz, reportażysta i autor książek, zmarł w wieku 86 lat. Pracował w dzienniku „Słowo Ludu” i miesięczniku „Przemiany”.

Morley Safer, legendarny amerykański dziennikarz telewizyjny, zmarł w wieku 84 lat, w kilka dni po odejściu na emeryturę. Od 60 lat związany był ze stacją CBS. Od 1970 roku pracował w zespole programu ”60 Minutes”. Był jednym z najczęściej nagradzanych dziennikarzy telewizyjnych w USA (m.in. 12 nagród Emmy).

W wieku 82 lat zmarł Sydney Schanberg, były korespondent "New York Times", laureat nagrody Pulitzera za reportaż o wojnie domowej w Kambodży, na podstawie którego nakręcono słynny film "Pola śmierci".

Jan Raszeja, wieloletni redaktor "Gazety Pomorskiej" i w późniejszych latach rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ, zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 63 lata. W "Gazecie Pomorskiej" pracował od lat 80. Od połowy lat 90. był zastępcą redaktora naczelnego.

W wieku 81 lat zmarł Roman Szenk. Był pierwszym kierownikiem katowickiego oddziału "Sztandaru Młodych", zastępcą redaktora naczelnego śląskiej "Panoramy" i redaktorem naczelnym "Wiadomości Zagłębia".

Rok temu (6 listopada 2015) po ciężkiej chorobie zmarł wielkopolski fotoreporter Andrzej Szozda. Chorował na raka mózgu. Pracę zawodową zaczął w gazecie "Tydzień". Po likwidacji tego tytułu pracował w "Expresie Poznańskim", "Gazecie Poznańskiej", "Głosie Wielkopolskim".

27 sierpnia w wieku 60 lat zmarł Ian Traynor, redaktor działu europejskiego "The Guardian". Korespondentem dziennika na Europę Środkową został w 1988 roku. Jednym z jego pierwszych zadań była relacja ze strajków Solidarności. Potem opisywał upadek PRL, wybory prezydenckie w 1990 roku, aferę Rywina czy pierwszy rząd PiS.

W wieku 73 lat zmarł Ryszard Jan Ulicki, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W latach 1984-1990 był redaktorem naczelnym Polskiego Radia w Koszalinie, a w latach 2000-2003 redaktorem naczelnym koszalińskiego magazynu społeczno-kulturalnego „Miesięcznik”. Był posłem na Sejm czterech kadencji.

12 lutego w Warszawie w wieku 91 lat zmarła Xymena Zaniewska - autorka scenografii do spektakli teatralnych i programów telewizyjnych. Od 1958 roku współpracowała z Telewizją Polską, odeszła z niej w okresie stanu wojennego. Wróciła w latach 90. ubiegłego wieku jako współprowadząca (wraz z Przemysławem Babiarzem) powstałego na podstawie jej pomysłu programu "Stawka większa niż szycie".

Michał Zieliński w TVP Lublin prowadził programy o tematyce ekonomicznej i historycznej. Jako publicysta drukował w "Tygodniku Powszechnym", "Wprost", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej".

Msza za zmarłych dziennikarzy - 4 listopada 2016 w kościele seminaryjnym w Warszawie.

(GK, 01.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.