Dział: PRASA

Dodano: Marzec 02, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gmyz wygrał z wydawcą "Rzeczpospolitej"

źródło: dorzeczy

Cezary Gmyz wygrał w sądzie z Grzegorzem Hajdarowiczem - podaje "Do rzeczy". "Twierdzenie że "Gmyz wygrał z Hajdarowiczem" jest nieprawdziwe i nieuzasadnione." - odpowiada wydawca "Rzeczpospolitej".
 

Jak poinformował w tygodniku "Do Rzeczy" mecenas Maciej Zaborowski, reprezentujący Gmyza, w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym w całości uwzględnił powództwo dziennikarza przeciw obecnemu redaktorowi naczelnemu "Rzeczpospolitej", Bogusławowi Chrabocie i nakazał dziennikowi opublikowanie sprostowania następującej treści:

"Nieprawdą jest, że kiedykolwiek zobowiązałem się do dnia 5 listopada 2012 r. do godz. 14:00 przedstawić władzom spółki Presspublica bądź też władzom redakcji „Rzeczpospolitej” dokumenty, nagrania i wszelkie materiały, na podstawie których napisałem artykuł "Trotyl na wraku tupolewa". Cezary Gmyz"

W komentarzu dla tygodnika "Do Rzeczy" Cezary Gmyz powiedział: W praktyce jest to oczywiście wygrana z Grzegorzem Hajdarowiczem. Sprostowanie dotyczy bowiem oświadczenia Rady Nadzorczej Zarządu wydanego po wyrzuceniu mnie z "Rzeczpospolitej". Od początku byłem zdumiony kłamstwami rozpowszechnianymi przez Hajdarowicza i jestem przekonany, że to dopiero pierwszy krok w walce o prawdę dotyczącą tekstu "Trotyl na wraku tupolewa" i o moje dobre imię.

W oświadczeniu wydanym 2 marca wydawca "Rzeczpospolitej" - Gremi Media Sp. z o.o., podkreślił, że wyrok wydany przez warszawski sąd jest nieprawomocny i zostanie zaskarżony, dodając: "Grzegorz Hajdarowicz nigdy nie otrzymał żadnego pozwu skierowanego przez Cezarego Gmyza przeciwko niemu, zatem twierdzenie że "Gmyz wygrał z Hajdarowiczem" jest nieprawdziwe i nieuzasadnione." W swoim stanowisku Gremi Media zaznacza, że przedmiotem sporu sądowego były kwestie czysto prawne, nie odnoszące się do treści zawartych w tekście "Trotyl na wraku tupolewa" czy przebiegu zdarzeń związanych z publikacją tego tekstu.

"Odmowa publikacji sprostowania Gmyza wynikała z faktu, że oświadczenie którego sprostowania domagał się Gmyz było ogłoszeniem płatnym opublikowanym przez Radę Nadzorczą spółki Presspublica (obecnie Gremi Media). Ogłoszenia płatne i reklamy zgodnie z prawem prasowym nie podlegają sprostowaniu. W związku z powyższym, niezwłocznie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem nieprawomocnego wyroku zostanie złożona apelacja. Nie można zatem twierdzić, że postępowanie się zakończyło." - czytamy w komunikacie Gremi Media. 

(02.03.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 02, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Deadline

źródło: Wikipedia/wittylama

Stypendia, granty i konkursy dla dziennikarzy i studentów dziennikarstwa.

"Religion Fellowship" - stypendium od The International Reporting Project dla dziennikarzy, którzy potrzebują wsparcia dla zrealizowania swojego tematu, związanego z religią.

Deadline: 08.03

Termin: projekt musi powstać w okresie 01.04-31.12.2013

Wysokość stypendium: 12.000$.

***

Szkoła letnia "Balkan Summer School on Religion and Public Life" zachęca m.in. dziennikarzy do udziału w jej tegorocznej edycji, poświęconej tematowi "Syncretic Societies - Bridging Traditions and Modernity?" [Synkretyczne społeczeństwa - pomost pomiędzy tradycją a nowoczesnością?]. Szkoła organizowana jest przez Paisiy Hilendarski Uniwersytet w Płowdiwie.

Deadline: 11.03

Termin i miejsce: 10-24 sierpnia, Płowdiw/Bułgaria

Organizatorzy pokrywają koszt transportu i zakwaterowania.

***

Konkurs "The Energy of Word" - dla dziennikarzy prasowych i internetowych piszących na tematy związane ze środowiskiem, w tegorocznej edycji: o problematyce związanej z energią. Teksty publikowane w okresie między marcem 2012 a lutym 2013. Na konkurs przyjmowane są teksty w języku polskim, pod warunkiem załączenia fragmentu przetłumaczonego na język angielski.

Deadline: 01.04.

Nagroda: tygodniowa wycieczka do St. Petersburga (pokrycie wszelkich kosztów) i udział w Global Energy Prize Laureate's Week.

***

"Scripps Howard Multimedia Fellowship" - stypendium dla absolwentów dziennikarstwa (2013), którzy chcą odbyć roczny staż w Scripps Fellow Foundation. Warunkiem starania się o stypendium jest m.in. znajomość HTML, umiejętność filmowania i montowania.

Deadline: 01.04.

Termin i miejsce stypendium: od sierpnia lub września 2013, Waszyngton DC/USA

Scripps Howard Foundation pokrywa koszty zakwaterowania, stażysta otrzymuje również 22.155$ stypendium.

***

"Sonimagfoto Scholarship" - stypendium dla fotoreporterów, chcących studiować (studia podyplomowe) na Autonomous University w Barcelonie.

Deadline: 12.04.

Termin i miejsce stypendium: październik 2013 - czerwiec 2014, Barcelona/Hiszpania

Stypendium pokrywa koszt studiów.

***

"Washington Internship Program" - staż fundowany przez International Center for Journalists (ICFJ) dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej, biegle mówiących po angielsku. Dwóch wybranych studentów będzie w trakcie stażu pracwać dla Scripps Howard News Service.

Deadline: 13.04

Termin i miejsce stażu: wrzesień - grudzień 2013, Waszyngton DC/USA

ICFJ pokrywa stażystom koszty przelotu do USA, zakwaterowania, dziennego utrzymania oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

(02.03.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.