Wydanie: PRESS 01-02/2022

Rzeczniczka dobrej warty

Pytają ją o los dzieci z Michałowa, a ona wolałaby opowiadać o losie strażników granicznych

Noc z 6 na 7 grudnia 2021 roku. Temperatura spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza. Grupa Irakijczyków przedziera się od strony białoruskiej przez las, żeby przekroczyć granicę i dostać się do Polski. Aktywiści z Grupy Granica, którzy niosą pomoc wycieńczonym uchodźcom, dostają informację od zrozpaczonych rodziców czteroletniej Eileen. Piszą, że byli już w tak złym stanie, że ich córkę niósł inny Irakijczyk. Jemu z dzieckiem udało się przedostać do Polski. Rodzice Eileen zostali jednak złapani przez polską Straż Graniczną i przegonieni z powrotem na Białoruś.

Co się stało z ich córką, błąka się sama w nocy po mroźnym lesie? Na pewno bardzo się boi – rodzice odchodzili od zmysłów. Dlatego informowali, kogo tylko można, że zaginęło ich dziecko. Dodali, że dziewczynka ubrana była w czerwoną kurtkę, a ostatni raz widzieli ją w okolicy Dubnicy Kurpiowskiej – tuż przy granicy, niedaleko Nowego Dworu na Podlasiu.

Losem Eileen zainteresowały się media – napisały o tym m.in. „Gazeta Wyborcza” i OKO.press. Interweniowała też zastępczyni rzecznika praw obywatelskich Hanna Machińska, która poprosiła podlaską policję o „pilne rozważenie możliwości zaangażowania policjantów w działania poszukiwawcze, w tym formacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach osób zaginionych”.

Zaczęło wrzeć w mediach społecznościowych, gdzie dziennikarze i osoby publiczne domagali się natychmiastowego rozpoczęcia poszukiwań dziecka. „Nigdy tu nie przeklinam, ale to się k... w głowie nie mieści. Kiedy polskie dziecko zagubi się w lesie, wszystkie możliwe służby go szukają” – napisał na Twitterze Krzysztof Luft, rzecznik rządu Jerzego Buzka, a w latach 2010–2016 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

„Hej policja, Straż Graniczna – może jakiś Child Alert?” – pytał dziennikarz Tok FM Jakub Medek.

Żadnego alertu nie było. Za to do akcji wkroczyła rzeczniczka prasowa Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Irina Nowochatko-Kowalczyk, Mariusz Kowalczyk

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.