Wydanie: PRESS 01-02/2022

Stacja do wysiadania

Dlaczego z Polsat News odchodzą dziennikarze, skoro „wiarygodność chyba jeszcze nigdy nie była tak ważna”, jak zapewnia Dorota Gawryluk

Na tapecie był Polski ład, temat dostała jedna z reporterek „Wydarzeń”. Właściwie wiedziała, co robić, w końcu to nietrudny materiał. Lecz od wydawcy usłyszała: każdą setkę opozycji trzeba kontrować wypowiedzią Morawieckiego. – Kiedy zwróciła uwagę, że w tej sytuacji będzie osiem setek premiera, wydawca powiedział jej: „tak ma być” – relacjonuje były dziennikarzy Polsat News.

Nikt nie pamięta już, kiedy dokładnie zaczęło się instruowanie: tych tematów nie ruszamy. – Sam tego doświadczałem – opowiada inny były dziennikarz Polsat News. – W newsroomie Polsat News pracuje się w open space i dyrektywy kierowane niby do jednego reportera: „nie dotykamy tematu” są komunikowane na tyle głośno, że słyszą wszyscy – dodaje.

– Każdy obawiał się, czy nie usłyszy, że źle zadał pytanie albo źle napisał materiał – żali się jeden z byłych reporterów.

Dziennikarze, którzy odeszli ze stacji, podają również inne przykłady: – Tak było choćby ze słynną odpowiedzią premiera Morawieckiego na pytanie „Faktu” o cenę chleba. Została ewidentnie zmarginalizowana.

Podobnie kierownictwo Polsat News podchodzi do sprawy e-maili, które wyciekają ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka. – Ten temat nie jest eksponowany, podobnie jak inne, które szkodzą rządowi – opowiada mój rozmówca.

Jeden z dyrektorów w Telewizji Polskiej, z którym rozmawiamy o Polsacie, dostrzega ważny niuans: – Przekaz Polsat News nie tyle jest pisowski, co raczej ukierunkowany na premiera, a przeciwko innym obozom u władzy.

Maciej Kozielski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.